60-72 aylık çocuklarda bilgi işlemsel düşünme becerisi: TechCheck-K ölçeği'nin uyarlama çalışması
60-72 month – old children's computational thinking skills: An adaptation study of the TechCheck-K scale
  1. Tez No: 758705
  2. Yazar: FİLİZ YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SİMGE YILMAZ UYSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu araştırmanın amacı, 60-72 aylık okul öncesi dönem çocuklarının bilgi işlemsel düşünme becerilerini ölçmek amacıyla geliştirilen TechCheck-K ölçeğinin Türkçe'ye uyarlama çalışmasını yapmaktır.Bu amaçla ilk olarak TechCheck-K ölçeği Türkçe diline çevrilmiş ve okul öncesi dönemdeki 10 çocuk ile pilot çalışma gerçekleştirilmiştir. Pilot çalışma sonrası, ortaya çıkan eksiklikler giderilerek, ölçek yeniden düzenlenmiştir. Düzenlenen ölçek, Adana ili Seyhan ilçesinde bulunan resmi bir ilkokulun anasınıfına devam eden 60-72 aylık 130 çocuğa uygulanmıştır. Elde edilen veriler SPSS ve Mplus istatistik programları kullanılarak analiz edilmiştir. Yapılan açımlayıcı faktör analizinde, ölçekte yer alan 4.madde binişik madde olarak tespit edilmiş ve analizden çıkarılmıştır. Ayrıca 14 maddeli olarak açımlayıcı faktör analizi yapılan ölçeğe, 2 faktörlü yapı için, Geomin rotasyonu uygulanarak, maddelerin faktör yükleri belirlenmiştir.Açımlayıcı faktör analizi ile keşfedilen yapı, doğrulayıcı faktör analizi ile doğrulanmıştır. Ölçeğin güvenirliği için, ölçek maddelerinin madde güçlük indeksleri hesaplanmıştır. Analiz sonucunda ölçek maddelerinin homojen bir yapı gösterdiği tespit edilmiş, bu nedenle KR-21 iç tutarlılık katsayısı hesaplanmıştır. Sonuç olarak, KR-21 değeri .72 olarak bulunan ve doğru/yanlış şeklinde cevaplanan TechCheck-K ölçeğinin, okul öncesi dönem çocuklarının bilgi işlemsel düşünme becerilerini ölçmede, geçerli ve güvenilir bir ölçme aracı olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to adapt the TechCheck-K scale, which was developed to measure the computational thinking skills of 60-72-month-old preschool children, into Turkish.For this purpose, firstly, the TechCheck-K scale was translated into Turkish and a pilot study was conducted with 10 preschool children. The deficiencies which were revealed after the pilot study were eliminated and the scale was rearranged. The scale was applied to 130 children aged 60-72-month-old attending the kindergarten of an official primary school located in Seyhan district of Adana province. The obtained data were analyzed with SPSS and Mplus statistical programs. In the exploratory factor analysis, the 4 th item in the scale was determined as an overlapping item and was removed from the analysis.In addition, Geomin rotation was applied for the 2-factor structure to the scale where 14-item exploratory factor analysis was performed, and factor loading was determined. The structure discovered by exploratory factor analysis was confirmed by confirmatory factor analysis. For the reliability of the scale, the item difficulty indexes of the scale items were calculated. As a result of the analysis, it was determined that the scale items showed homogeneous structure, therefore the KR-21 internal consistency coefficient was calculated. Finally, the TechCheck-K scale, which had a KR-21 value of .72 and was answered as true/false, was found to be a valid and reliable measurement tool to measure preschool children's computational thinking skills.