Saîd b. Mansûr'un Sünen'indeki rivayetlerin Kütüb-i Sitte'ye intikâli
The transition of Sayyid Mansour's hadiths to Kutub al-Sittah, the six Canonical Books of hadith
  1. Tez No: 822790
  2. Yazar: AHMET DEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMET ALİ ASAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Saîd b. Mansûr (ö.227/842) ve Sünen (Sünen-i Saîd) adlı eseri ilk dönem sünen kaynaklarından olması nedeniyle önemlidir. Yapılan araştırmada Sünen-i Saîd adlı eserde geçen rivayetlerin, cami türü eser telif eden Buhârî, Müslim ve sünen türü eser yazan Ebû Dâvûd'un rivayetleri içindeki ortak hadisler konu edilmiştir. Saîd b. Mansûr'un eserine aldığı kendi rivayetleri ile Kütüb-i Sitte içerisindeki rivayet formları incelenmiştir. Böylece talebelerinin ve Kütüb-i Sitte'deki diğer ravilerin Saîd b. Mansûr'dan ne ölçüde etkilendiği ortaya konulmuştur. Tezimizde ne kadar hadisin nakil edildiği, senet ve metinlerde meydana gelen değişiklikler, bunların muhtemel sebepleri, ravilerin ve rivayetlerin değerlendirilmesi, bu rivayetlerin hangi konular üzerine yoğunlaştığı ele alınmıştır. Kütüb-i Sitte eserleri ile Sünen-i Saîd'in mukayesesini yaptığımız bu çalışmada Sünen-i Saîd ve Kütüb-i Sitte arasındaki rivayetlerin benzerlik ve farklılıklarını ortaya çıkarılmıştır. Böylece Temel hadis kaynakları özelinde hadislerin belli bir kaynağa dayanılarak kitabet metoduyla rivayet edildikleri ortaya konulmuştur. Hadis alimlerinin hoca talebe ilişkisi içerisinde sema metoduyla birlikte kitabet metodunu da kullandıkları, kitaplarını oluştururken hadis metinlerinde kendi tasarruflarının da olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Ancak bu tasarruflar sebebiyle rivayetlerin aslında bir değişiklik meydana gelmemiştir. Bu itibarla hadislerin sonradan yazıldığı ya da isnat sisteminin sonradan oluştuğu söylemlerinin tutarlı olmadığı tespit edilmiştir. Özellikle Batıdaki modern tartışmaların Kütüb-i Sitte ve diğer hadis kaynaklarının şifahi nitelikte olduğu iddialarının aslı yansıtmadığı anlaşılmaktadır. Mamafih araştırma neticesinde Ebû Dâvûd ve Müslim'in hocası olan Saîd b. Mansûr'dan etkilendikleri, rivayetlerin, bâb başlıklarının ve kitap isimlerinin karşılaştırılması neticesinde ortaya çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
Saeed bin Mansour is considered one of the most important narrators of the Prophet's hadith, and his book Sunan Saeed bin Mansour is one of the most important books of the Prophet's hadith because it is one of the first sources of the Sunnah, especially the book of Imam Muslim and Sunan Abi Daoud. This research discusses the hadiths narrated by Saeed bin Mansour, and which are narrated in the six books of hadiths, Sunan Abi Dawood and the book of Muslim were the most two books of these six Sunan books that quoted on the authority of Saeed bin Mansour by virtue of the fact that Imam Muslim and Abu Dawood were among the students of Saeed bin Mansour. The issue of this research is to collect the hadiths narrated by Saeed in his book, then search for these same hadiths of the Prophet in the books of six participants and discover them. The research method for these hadiths of the Prophethood was the inductive approach. In this way, the influence of Professor Saeed bin Mansour appears to us on his two students, Muslim and Abu Dawud. In this research, the researcher also dealt with how many hadiths were transferred from Sunan al-Mansûr to the six sunan book, the changes that occurred in the transmission of hadiths and the text of hadiths, the possible reasons for that changes, and the evaluation of the narrators and narratives, and the topics that these narratives focused on were discussed too. As a result of this comparison and study, the researcher concluded that the scholars in the past did not only use the method of hearing in the narration of the hadith of the Prophet, but also used writing and codification, as the relationship between the teacher and the student was close, and that the narrators of the hadith of the Prophet and their students had their own notes written on the margins of their books. this appears in the similarity of hadiths and chapter titles And the names of the books, and not to change the hadiths to a degree that affects the meaning.