Hüseyin b. Beşir'in hayatı ve rivayetleri
- Tez No: 93880
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYHAN TEKİNEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 236
Özet
TÜRKÇE ÖZET Bu çalışmada, Hüşeym b. Beşîr'in hayatı ve rivayetleri incelenmiştir. Bu açıdan bir yönüyle şahıs araştırması diğer yönüyle bu şahsa ait rivayetler biraraya getirildiğinden derleme çalışmasıdır. Ali b. el-Medînî'nin (ö. 234/848), hadîs ilminin kendilerinde toplandığı 12 musannıftan biri olarak Hüşeym'i göstermesi, onun rivayetlerini ve o rivayetlerin hicrî üçüncü asırda derlenen eserlere nasıl yansıdığını araştırmayı gerekli kılmıştır. Birinci bölümde, Hüşeym b. Beşîr'in hayatı manevî ve ahlâkî kişiliği başlığı altında, çocukluğu, tahsil hayatı, ibadet hayatı ve ölümü gibi konular ele alınmıştır. İkinci bölümde, Hüşeym'in hadisçiliği başlığı altında, hadis almak için yaptığı yolculuklar, hadisçiler arasındaki konumu, hakkında söylenen sözler ve hadisçilerin onu tenkit ettikleri hususların yamsıra kendisinden ilim tahsil ettiği hocalarıyla, ondan ilim alan talebelerinin bir kısmı tanıtılmıştır. Ayrıca bu bölümde eserleriyle alakalı bilgi verilmiştir. Üçüncü bölümde, rivayetlerdeki edâ sîgalan ve ifade ettikleri manalar tetkik edilmiş, edâ sîgalan ve râvi itibariyle inceleme konusu olan eser sahipleriyle Hüşeym arasındaki ilişki tablosu çıkarılmıştır. Son bölüm olarak ele alman dördüncü bölümde, Hüşeym b. Beşîr'e ait olup, başta Kütab-i Sitte olmak üzere, Abdurrezzâk'ın, Saîd b. Mansûr'un, ve İbn Ebî Şeybe'nin Musanneflen, Dârimî'nin Sünerfi ve Ahmed b. Hanbel'in Mûsned'mde geçen rivayetler toplanmış ve bu rivayetler belli bir plan çerçevesinde tasnif edilmiştir. vm
Özet (Çeviri)
SUMMARY In my this work, narratives and life of Hüşeym b. Beşîr have been investigated. From this point of view, from one side it it is a personality research and from the other side the narratives of this person have been collected, therefore, it is a collection work. Due to by Ali b. el-Medînî (ö. 234/848), has shown Hüşeym as one of the 12 classified persons who the science of Actions of exalted Prophet Mohammed collected by themselves it has necessitated investigating his narratives and how these narratives were reflected to the works collected within third century of Hegira. In the first part, under the title of“Life, moral and ethic personality of Hüşeym b. Beşîr”the subject such as his childhood, education life, worship life and his death have been taken in hand. In the second part, under the title of“Collectorship of Actions of Exalted Prophet Muhammed of Hüşeym”his travels for collection of Actions, his position amongst the action collectors, the words told about him, and the matters on which action collectors criticised him mentioned, beside of them the teachers who instructed him the science and the a part of the student who instructed by him are presented. Furthermore, the informations on his works have been given. In third Part, effections forms in has narratives and their meanings have been investigated, the table of relations between the works owners and Hüşeym is drawn up. The fourth and the last part narratives of arrangements of Kütüb-i Sitte as fore coming, of Abdürrezzâk of Saîd b. Mansûr and İbn Ebî Şeybe, sunnah of Dârimî and predicate of Ahmed b. Hanbel which belong to Hüşeym b.Beşîr are collected and said narratives are classified as to a predetermined plan. DC