Türk siyasal hayatında tarım reformları: 1757 sayılı Toprak ve Tarım Reformu
Agricultural reforms in Turkish political life: Soil and Agricultural Reform No. 1757
- Tez No: 822796
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CEM KARAKILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Tanzimat döneminden sonra Cumhuriyet tarihinde yapılan Tarım Reformları, bu reformların katma değeri, ne ölçüde başarılı olduğu araştırılacaktır. Üçüncü beĢ yıllık kalkınma planı (1973-1977) içerisinde özellikle toprak ve tarım reformlarına oldukça fazla değer gösterildiği anlaĢılmaktadır. Tarımdaki üretimin sürekliliğini sağlamaya ve tarımsal faaliyetlerde bulunanların ekonomik refahını artırmaya dayalı bu reformlar, tarım sektöründe koruyucu bir rol oynayacaktır. Toprak reformu, düĢük gelirli bir çiftçilik sınıfı yerine geliĢmiĢ bir orta sınıf yaratabilir. Reformun en önemli noktalarından biri, tarım sektöründeki potansiyel iĢsizliğin ekonomik koĢullardaki değiĢiklikler ve diğer değiĢikliklere yanıt olarak diğer sektörlere kaydırılarak ele alınmasıydı. Ek olarak, kooperatifler üzerine araĢtırmalar çiftçilere gerekli desteği sağlayacak ve mahsul üretimini artıracaktır. Üçüncü kalkınma planı, tarım sektöründe iklim koĢullarına bağımlılığı azaltmak için tarımsal faaliyetlere yatırım yapılmasını öngörmektedir. Sulanabilir olan tarım arazilerinin arttırılması ve bu doğrultuda yatırımların yapılması gerekmektedir. Tarımsal yatırım alanında öncelik temel gıda maddeleri, meyveler, sebzeler ve hayvancılığa verilmektedir. ĠĢletme yatırımlarına odaklanır. Tarıma yatırım yapmanın bir diğer nedeni de tarımsal ihracatın artırılmasıdır. Bu bağlamda araĢtırmada 1973 yılında gerçekleĢtirilen Toprak ve Tarım Reformu dönemin gazete haberleri ve TBMM tutanaklarında yer alan bilgiler ışığında incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The agricultural reforms made in the history of the Republic after the Tanzimat period, the added value of these reforms and their success will be investigated. t is understood that in the third five-year development plan (1973-1977), especially land and agricultural reforms are highly valued. These reforms which are based on ensuring the continuity of production in agriculture and increasing the economic welfare of the people engaged in agricultural activities will play a protective role in the agricultural sector. Land reform can create a developed middle class rather than a low-income farming class. One of the key points of the reform was that it was addressing potential unemployment in the agricultural sector by shifting it to other sectors in response to changes in economic conditions and other changes. In addition to this, research on cooperatives will provide necessary support to farmers and increase crop production. The third development plan envisages investment in agricultural activities in order to reduce the dependence on climatic conditions in the agricultural sector. It is necessary to increase the irrigable agricultural lands and to make investments in this direction. In the field of agricultural investment, priority is given to basic food materials, fruits, vegetables and livestock. It focuses on business investments. Another reason to invest in agriculture is to increase agricultural exports. In this context, the Land and Agricultural Reform which was carried out in 1973 was examined in this study in the light of the information from the newspaper news of the period and the minutes of the Grand National Assembly of Turkey.