World Trade Organisation: Dispute settlement mechanism and Turkey's experience in dealing with wto dispute settlement
Dünya Ticaret Örgütü 'deki anlaşmazlıkların çözüm mekanizması: Türkiye örneği
- Tez No: 822797
- Danışmanlar: DR. GRAEME BABER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler, Law, Public Administration, International Relations
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: BPP University
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 40
Özet
DTÖ, kuruluşundan bu yana çok taraflı ticaret sisteminde oldukça etkili olmuştur ve misyonu, ülkeler arasındaki uluslararası ticaret kurallarıyla ilgilenmektir. DTÖ 160 üyeden oluşmaktadır ve DTÖ üyeleri dünya ticaretinin yaklaşık %95'ine sahiptir. Uluslararası ticaret için böylesine önemli bir sistemin, yaptırım gücünün yanı sıra güvenilir ve tarafsız kurallara ihtiyacı vardır. Mevcut anlaşmazlık çözümü sistemi, Uruguay Turu sırasında DTÖ Anlaşmasının bir parçası olarak oluşturulmuştur ve DSU, anlaşmazlıkların çözümüne ilişkin yasal çerçevedir. Uyuşmazlıkların çözümü süreci dört ana aşamadan oluşur (istişareler, panel aşaması, temyiz inceleme işlemleri ve uygulama ve icra olarak adlandırılır). Bu süreç, uyuşmazlıkların geçebileceği çeşitli aşamaları açıklamaktadır. Türkiye, DTÖ'nün kurucu üyesi olarak, DSM kapsamındaki toplam on bir uyuşmazlık davasına, altmış üç davada ise üçüncü taraf olarak taraf olmuştur. Sadece üç vaka istişarelerin ötesine geçmiştir. Türkiye, Türkiye-Avrupa Topluluğu Gümrük Birliği ve DTÖ anlaşmasına tabidir. Türkiye bazı durumlarda AB'nin ticaret politikasını uyguladığında, Türkiye'nin DTÖ mevzuatına aykırı davrandığı ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The WTO has been highly effective in the multilateral trading system since its establishment and its mission is to deal with the international rules of trade between countries. The WTO consists of 160 members and the WTO members have about 95 % of the world trade. Such an essential system for international trade needs trustable and unbiased rules together with sanction power. The current dispute settlement system was created as part of the WTO Agreement during the Uruguay Round and the DSU is the legal framework on settling disputes. The dispute settlement process consists of four main stages (called consultations, the panel stage, appellate review proceedings, and implementation and enforcement). This process explains various stages through which disputes can pass. Turkey, as a founding member of the WTO, was a party to the total eleven dispute cases and sixty-three cases as a third party under the DSM. Only three cases went beyond the consultations. Turkey is bound by Turkey-European Community CU and the WTO agreement. When Turkey implemented the EU` s commercial policy in some situations, Turkey were found to be inconsistent with the WTO law.