Öğretmen ve veli görüşlerine göre yerel yönetimlerin okul dışı öğrenme ortamına katkısı: Fatih Sultan Mehmet Çocuk Akademisi örneği
Contribution of local administrations to out-of-school learning environments from the perspectives of teachers and parents: The case of Fatih Sultan Mehmet Çocuk Akademisi
- Tez No: 822795
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FİLİZ BEZCİ BİRCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışma, eğitimde yerelleşme ve okul dışı öğrenme ortamlarının bir örneği olarak öne çıkan Çankırı Belediyesi Fatih Sultan Mehmet Çocuk Akademisi'nde sunulan eğitimin, akademiye katılan çocukların gelişimine katkısının incelenmesini amaçlamaktadır. Araştırmanın çalışma grubu, 2021-2022 yılında Çankırı Belediyesi Fatih Sultan Mehmet Çocuk Akademisi'nde atölye çalışması yürüten 10 öğretmen ve akademiye devam eden 16 öğrenci velisinden oluşmaktadır. Nitel bir araştırma yöntemi kullanılarak yapılan çalışma, durum çalışması desenine sahiptir. Çalışmanın verileri yarı yapılandırılmış görüşmeler yoluyla toplanmıştır. Çalışma sonucunda, Çankırı Belediyesi Fatih Sultan Mehmet Çocuk Akademisi'nin çocukların genel gelişimine önemli katkılar sağladığı ve aileler ile öğretmenler tarafından olumlu bir şekilde değerlendirildiği belirlenmiştir. Öğrenme deneyimlerini daha da zenginleştirmek için okul dışı öğrenme ortamlarının sayısının ve kalitesinin artırılması önerilmektedir. Araştırma sonuçlarına dayanarak araştırmacılar, uygulayıcılar ve yerel yönetimler için öneriler sunulmuştur. Anahtar Kelimeler : Eğitimde yerelleşme, okul dışı öğrenme ortamları, Çankırı Belediyesi Fatih Sultan Mehmet Çocuk Akademisi
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the contribution of the education provided at Çankırı Belediyesi Fatih Sultan Mehmet Çocuk Akademisi, which stands out as an example of localization in education and out-of-school learning environments, to the development of the children attending the academy. The research group of this study consists of 10 teachers and 16 parents of students attending the Çankırı Belediyesi Fatih Sultan Mehmet Çocuk Akademisi during the 2021-2022 academic year. The study follows a qualitative research method and adopts a case study design. Data of the study was collected through semi-structured interviews. The study reveals that Çankırı Belediyesi Fatih Sultan Mehmet Çocuk Akademisi significantly contributes to the overall development of children and is positively evaluated by parents and teachers. To further enrich the learning experiences, increasing the number and quality of out-of-school learning environments is recommended. Based on the findings, recommendations are provided for researchers, practitioners, and local authorities. Keywords : Localization in education, out-of-school learning environments, Çankırı Belediyesi Fatih Sultan Mehmet Çocuk Akademisi