Urban encounters at the margins: ethno-religious conflict and political change at The Turkish-Syrian border
Çeperlerde kentsel karşılaşmalar: Türkiye-Suriye sınırında etno-dinsel çatışma ve politik değişim
  1. Tez No: 822800
  2. Yazar: ŞULE CAN SAYAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. THOMAS M. WILSON
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Antropoloji, Anthropology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: State University of New York at Binghamton
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Antropoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyo-Kültürel Antropoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 259
Özet
Suriye İç Savaşı, Mart 2011'den bu yana milyonlarca Suriyeliyi yerinden etti ve Türkiye-Suriye sınır bölgelerinde yaşayanların hayatlarını büyük ölçüde değiştirdi. Türkiye Cumhuriyeti'nin 1939 yılında Fransız Mandası altında Suriye'den topraklarına kattığı Antakya (Hatay), bugün yüzbinlerce Suriyeli mülteciyi barındıran bir sınır vilayetidir. Kent uzun süredir etnik ve dini çeşitliliğiyle anılsa da, Suriyeli mültecilerin gelişi ve Türkiye'nin Suriye politikası yeni etno-dinsel gerilimler yaratmış ve Antakya'daki gündelik yaşamın dinamiklerini değiştirmiştir. Sınır belirleme ve devlet oluşumuna yönelik mikro-tarihsel yaklaşımlardan yararlanan bu etnografik çalışma, ilk olarak Suriye İç Savaşı'nın bu sınır kentindeki günlük kentsel yaşamı nasıl dönüştürdüğüne ve o zamandan bu yana etno-dinsel sınırları ve yerel halkın devletle ilişkilerini yeniden tanımladığına odaklanıyor. 2011. Suriyeli mülteciler ve Türk devletinin sınır politikalarıyla bağlantılı olarak Antakya'da etnik-dinsel sınırların yeniden üretilme biçimlerini inceliyor. İkinci olarak, ekonomik uygulamaları ve çalışma ilişkilerini analiz ederek, mezhepsel bağların sıradan günlük yaşam kararlarında nasıl önemli hale geldiğini ve Suriyeli mültecilerin barınmalarını nasıl etkilediğini göstermek için özellikle Antakya'nın merkezi, çeşitli ilçelerindeki“kentsel karşılaşmalara”bakıyor. Bu kentsel karşılaşmalar, Suriyeli mültecilerin Antakya şehrinde gezinme yollarını da içeriyor; istihdam ve hareketliliklerini müzakere etmek ve devlet kurumlarıyla mücadele etmek. Sınır bölgelerindeki“Suriyelilik”, etnik-dinsel ve siyasi kimlik müzakerelerine bakıldığında; Bu tez, ulusun çeperlerindeki siyasi değişimlerin yanı sıra süreklilikleri ve kenarlardaki devlet etkilerini analiz ediyor. Son olarak, Türk göç rejimini ve soyağacını analiz eden bu tez, 'mezhepçiliğin' Suriye İç Savaşı'na nasıl dahil olduğunu ve mezhepçi söylemlerin Antakya'daki siyasi manzarayı nasıl değiştirdiğini araştırıyor. Bu etnografik araştırma 2012-2016 yılları arasında Antakya ilinde (Hatay) gerçekleştirilmiştir. Bu proje, etnik ve dini kimlikler siyasallaştıkça sınır kentlerindeki mekânsal, siyasal ve toplumsal bölünmelerin artacağını öne sürüyor.
Özet (Çeviri)
The Syrian Civil War has displaced millions of Syrians since March 2011 and has drastically changed the lives of those in the Turkish-Syrian borderlands. Antakya (Hatay), which was annexed by the Republic of Turkey from Syria under the French Mandate in 1939, is a border province that accommodates hundreds of thousands of Syrian refugees today. Although the province has long been renowned for its ethnic and religious diversity, the influx of the Syrian refugees and Turkey's Syria policy have created new ethno- religious tensions and have shifted the dynamics of everyday life in Antakya. Drawing on micro-historical approaches to boundary-making and state formation, this ethnographic study focuses first on how the Syrian Civil War has transformed urban everyday life in this border city and re-defined ethno-religious boundaries and locals' relations to the state since 2011. It examines the ways in which ethno-religious boundaries are re-produced in Antakya in relation to the Syrian refugees and Turkish state's border policies. Second, it particularly looks at“urban encounters”at central, diverse districts in Antakya in order to show how sectarian affiliations become significant in mundane everyday life decisions and how they impact the accommodation of Syrian refugees by analyzing economic practices and labor relations. These urban encounters entail the ways in which Syrian refugees navigate in the city of Antakya; negotiate their employment and mobility and struggle with governmental institutions. By looking at negotiations of“Syrianness”, ethno-religious and political identities at the borderlands; this dissertation analyzes political changes as well as continuities at the peripheries of the nation and state effects at the margins. Lastly, by analyzing Turkish migration regime and its genealogy, this dissertation investigates the ways in which 'sectarianism' is implicated in the Syrian Civil War and how sectarian discourses have shifted political landscape in Antakya. This ethnographic research was conducted between 2012-2016 in the province of Antakya (Hatay). This project suggests that the spatial, political and social divisions in border cities will increase as ethnic and religious identities become more politicized.