Sekizinci sınıf beden eğitimi ve spor derslerinde dijital ve dijital olmayan teknoloji kullanımının öğrencilerin gelişim alanlarına etkisi: Bir karma desen araştırması
The effect of use of digital and non-digital technology in eightth grade physical education and sports lessons on students' development areas: A mixed pattern research
  1. Tez No: 822811
  2. Yazar: ÖZNUR KARADAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE DİLŞAD MİRZEOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
Bu araştırmanın amacı sekizinci sınıf beden eğitimi ve spor derslerinde dijital ve dijital olmayan teknoloji kullanımının öğrencilerin gelişim alanlarına etkisini ve öğrencilerin dijital ve dijital olmayan teknoloji ile desenlenmiş beden eğitimi ve spor derslerine ilişkin görüşlerini incelemektir. Araştırmaya 58 sekizinci sınıf öğrencisi gönüllü olarak katılmıştır. Araştırma verileri nicel ve nitel yolla toplanmıştır. Veriler voleybol bilgi testi, beden eğitimi ve spor dersine ilgi ölçeği, derslerde teknoloji kullanımına yönelik farkındalık ölçeği, eğitim teknolojisi standartlarına ilişkin yeterlik ölçeği, voleybol beceri testleri, voleybol gözlem formları ve yarı yapılandırılmış görüşme formu ile toplanmıştır. Verilerin analizinde ortalama, frekans ve yüzde hesaplamaları, tekrarlı ölçümlerde iki yönlü varyans analizi, tek yönlü ANOVA testleri yapılmıştır. Nitel verilerin analizinde içerik analizi kullanılmıştır. Elde edilen bulgulara göre, deney gruplarında ve kontrol grubundaki öğrencilerin bilişsel alan düzeylerinin grupXölçüm ortak etkisinde, gruplar arasında ve ölçümler arasında anlamlı bir fark olmadığı bulunmuştur. Öğrencilerin duyuşsal alanda ve psikomotor alandan manşet pas ve parmak pas becerilerinin grupXölçüm ortak etkisinde deney grupları lehine anlamlı bir fark bulunmuştur. Yine parmak ve manşet pas becerisinde ölçümler arasında deney grupları lehine fark bulunmuştur. Tenis servis becerisinde ise anlamlı bir farka rastlanmamıştır. Kalıcılık açısından bakıldığında, bilişsel alanda dijital teknoloji grubu (Deney 1) ile geleneksel grup (Kontrol) arasında dijital teknoloji grubu lehine anlamlı bir fark bulunmuştur. Duyuşsal alanda, Deney 1 grubunda yer alan öğrencilerin derse olan ilgiye, teknoloji farkındalığına yönelik kalıcılık düzeyleri kontrol grubuna göre anlamlı bir şekilde farklılaşmış; teknoloji yeterliliğine ait kalıcılıkta ise deney gruplarındaki öğrencilerin kalıcılık düzeyleri kontrol grubuna göre anlamlı bir şekilde farklılaşmıştır. Psikomotor alanda beceri testlerine bakıldığında, manşet pas becerisinde dijital olmayan teknoloji (Deney 2) grubu ile kontrol grubu arasında anlamlı bir fark varken parmak pas ve tenis servis becerilerinde anlamlı bir fark yoktur. Psikomotor alana ait gözlem formlarında ise parmak pas ve manşet pas becerisinde deney grupları ile kontrol grup arasında deney grupları lehine; tenis servis becerisinde ise Deney 1 ile Kontrol grubu arasında Deney 1 grubu lehine anlamlı bir farka rastlanmıştır. Nitel bulgulara göre deney gruplarında yer alan öğrencilerin genel olarak derslerden keyif aldıkları, voleybola ait bilgi ve becerileri öğrendikleri, teknolojiye yönelik farkındalık geliştirdikleri ve kendilerini yeterli gördükleri yönünde görüş bildirdikleri görülmektedir. Sonuç olarak, beden eğitimi ve spor derslerinde dijital ve dijital olmayan teknolojilerin kullanılması öğrencilerin derse ilgi, teknolojiye yönelik farkındalık ve teknolojiye karşı yeterliliklerini arttırmada, voleybol becerilerini geliştirmede etkili bir yol olarak tercih edilebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the effects of digital and non-digital technology use in eighth grade physical education and sports classes on students' development areas and students' views on physical education and sports lessons designed with digital and non-digital technology. 58 eighth grade students voluntarily participated in the study. Research data were collected in quantitative and qualitative ways. The data were collected with the volleyball knowledge test, the scale of interest in physical education and sports lessons, the awareness scale for the use of technology in lessons, the proficiency scale for educational technology standards, the volleyball skill tests, the volleyball observation forms and the semi-structured interview form. In the analysis of the data, mean, frequency and percentage calculations, two-way analysis of variance in repeated measurements, and one-way ANOVA tests were performed. According to the findings, it was found that there was no significant difference between the groups and between the measurements in the groupXmeasurement joint effect of the cognitive domain levels of the students in the experimental groups and the control group. A significant difference was found in favor of the experimental groups in the groupXmeasurement joint effect of the students' hand-passing and finger-passing skills in the affective and psychomotor domains. A difference was found between the measurements in finger and cuff pass skills in favor of the experimental groups. No significant difference was found in tennis serving skill. In terms of persistence, a significant difference was found between the digital technology group (Experiment 1) and the traditional group (Control) in favor of the digital technology group in the cognitive domain. In the affective domain, the retention levels of the students in the Experimental 1 group in terms of interest in the lesson and awareness of technology differed significantly compared to the control group; In the permanence of technology proficiency, the permanence levels of the students in the experimental groups differed significantly compared to the control group. In skill tests in the psychomotor domain, there is a significant difference between the non-digital technology (Experiment 2) group and the control group, while there is no significant difference in finger passing and tennis serving skills. On the other hand, in the observation forms belonging to the psychomotor domain, in favor of the experimental groups, between the experimental groups and the control group in finger pass and cuff pass skills; In tennis serving skill, a significant difference was found between the Experimental 1 and the Control group in favor of the Experimental 1 group. According to the qualitative findings, it is seen that the students in the experimental groups generally enjoyed the lessons, learned the knowledge and skills of volleyball, developed awareness about technology and stated that they considered themselves competent. As a result, the use of technologies in physical education and sports lessons can be preferred as an effective way to increase students' interest in the lesson, awareness and proficiency of and improve their volleyball skills.