İş sağlığı ve güvenliği eğitimlerinde sanal gerçeklik uygulamaları kullanılarak çalışanlarda farkındalık oluşumunun incelenmesi: Liman sektörü çalışması
Investigation of employee awareness by using virtual reality applications in occupational health and safety training: Port sector
  1. Tez No: 822812
  2. Yazar: BEDRİ AYDOĞAN BAYRAM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAVUZ ÖZORAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Avrasya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışma, iş sağlığı ve güvenliği eğitiminde sanal gerçeklik (VR) teknolojisinin etkinliğini araştırmaktadır. Araştırmanın temel amacı, VR eğitiminin iş sağlığı ve güvenliği bilgi düzeyini artırma ve motivasyonu yükseltme potansiyelini değerlendirmektir. Araştırma, yangın güvenliği konusunda yapılan bir deney üzerine odaklanmıştır. Bu araştırmada, deneysel bir yöntem kullanarak veri toplanmıştır. Katılımcılar rastgele iki gruba ayrılmış ve bir grup VR tabanlı eğitim alırken diğer grup geleneksel sunum tabanlı eğitim almıştır. Her iki grup da iş sağlığı ve güvenliği bilgi düzeyini ölçmek için öncesi-sonrası testlerden geçirilmiştir. Ayrıca katılımcıların motivasyon seviyeleri de ölçülmüştür. Araştırmanın bulguları, VR eğitimi alan katılımcıların yangın güvenliği konusundaki bilgi düzeylerinin ve motivasyon seviyelerinin, geleneksel sunum tabanlı eğitim alan katılımcılara göre daha yüksek olduğunu göstermektedir. VR eğitimi, katılımcılara gerçekçi bir simülasyon deneyimi sunarak, işyeri tehlikeleriyle etkileşimde bulunma ve riskleri anlama fırsatı sağlamaktadır. Bu da bilginin daha etkili bir şekilde öğrenilmesine ve katılımcıların motivasyonunun artmasına yardımcı olmaktadır. Sonuç olarak, bu çalışma VR eğitiminin iş sağlığı ve güvenliği eğitiminde etkili bir araç olduğunu göstermektedir. VR eğitimi, bilgi düzeyini artırma ve motivasyonu yükseltme potansiyeliyle katılımcılara gerçekçi bir deneyim sunmaktadır. Ancak, daha fazla araştırma yapılması ve diğer iş sağlığı ve güvenliği konularında da VR'ın etkinliğinin değerlendirilmesi gerekmektedir. Bu çalışmanın bulguları, iş sağlığı ve güvenliği eğitimi alanında uygulama ve politika geliştirme açısından önemli bir katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The present study investigates the effectiveness of virtual reality (VR) technology in occupational health and safety training. The main objective is to evaluate the potential of VR training in enhancing knowledge levels and increasing motivation in the field of occupational health and safety. The research focuses on a fire safety experiment. An experimental approach is employed in this research to collect data. Participants are randomly assigned to two groups, with one group receiving VR-based training and the other group receiving traditional presentation-based training. Both groups undergo pre-test and post-test assessments to measure their levels of occupational health and safety knowledge. Additionally, their motivation levels are also measured. The findings of the study indicate that participants who received VR training exhibit higher levels of knowledge and motivation in fire safety compared to those who received traditional presentation-based training. VR training provides participants with a realistic simulation experience, allowing them to interact with workplace hazards and understand risks. This facilitates more effective learning and increased motivation among participants. conclusion, this study demonstrates that VR training is an effective tool in occupational health and safety education. By providing a realistic experience, VR enhances knowledge levels and motivation among participants. However, further research is necessary to explore the effectiveness of VR in different occupational health and safety domains. The findings of this study contribute to the implementation and policy development in the field of occupational health and safety training.