İçsel pazarlamanın çalışan tatmini ve hizmet kalitesi üzerindeki etkisi: Kütahya ve Afyon illerindeki otellerde bir uygulama
The effect of internal marketing on employee satisfaction and service quality: An application in hotels in Kütahya Afyon provinces
- Tez No: 822814
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET BUĞRA HAMŞIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
İçsel pazarlama kavramı, çalışan tatmini ve hizmet kalitesine yönelik literatür incelendiğinde, pek çok kaynak bulunmaktadır. Bu çalışmada; İçsel pazarlamanın çalışan tatmini ve hizmet kalitesi üzerinde etkisi: Kütahya- Afyon İllerinde ki Oteller de bir uygulama üzerine incelemeye çalışılmıştır. Yapılan çalışmanın evrenini Afyonkarahisar ve Kütahya illerinde bulunan oteller oluşturmaktadır. Bu kapsamda alınan izinler doğrultusunda ve gönüllülük esasına uygun olarak NG Hotels, Jura Thermal Hotel, İkbal Thermal Hotel ve Hilton Gardenn Inn çalışanları çalışmaya katılım göstermiştir. Yapılan çalışmada 109 kadın ve 141 erkek olmak üzere toplam 250 otel çalışanı yer almıştır. Analiz sonucuna göre İçsel pazarlama ile çalışan tatmini arasında olumlu, İçsel pazarlama ile hizmet kalitesi arasında olumlu ve hizmet kalitesi ile çalışan tatmini arasında olumlu ilişki olduğu bulunmuştur. Demografik özelliklere göre incelediğimizde İçsel pazarlama, çalışan tatmini ve hizmet kalitesi üzerinde anlamlı farklılıklar olduğu ortaya çıkmıştır. Bununla birlikte İçsel pazarlama ile hizmet kalitesi arasındaki ilişkide ise çalışan tatmininin aracı rolü bulunduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
When the literature on the concept of internal marketing, employee satisfaction and service quality is examined, there are many sources. In this study; The effect of internal marketing on employee satisfaction and service quality: Hotels İn Kütahya- Afyon Provinces have also been studied on an application. The universe of the study consists of hotels located in Afyonkarahisar and Kütahya provinces. Employees of NG Hotels, Jura Thermal Hotel, İkbal Thermal Hotel and Hilton Gardenn Inn participated in the study in line with the permissions obtained within this scope and on a voluntary basis. A total of 250 hotel employees, 109 women and 141 men, took part in the study. According to the results of the analysis, it was found that there is a positive relationship between internal marketing and employee satisfaction, a positive relationship between internal marketing and service quality, and a positive relationship between service quality and employee satisfaction. When we examine it according to demographic characteristics, it has been revealed that there are significant differences on internal marketing, employee satisfaction and service quality. However, it has been determined that employee satisfaction has a mediating role in the relationship between internal marketing and service quality.