Covid-19 pandemi sürecinde acil servislerdeki değişen hasta profili ve nedenleri üzerine bir araştırma
- Tez No: 822815
- Danışmanlar: PROF. DR. YETER USLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu çalışmada, covid-19 pandemi döneminde 01/03/2020–01/07/2020 tarihleri arasında İstanbul'da bir devlet hastanesi erişkin acil servisine müracaat eden hastalar bir önceki yıl aynı dönem ile karşılaştırılarak pandemi öncesi ile sonrası acil servislere müracaat eden hastaların sayı ve profilindeki değişimler ve sebeplerini irdelemek amaçlanmıştır. Çalışmada retrospektif tanımlayıcı yöntem kullanılmıştır. Gerek pandemi süreçlerinde gerekse diğer zamanlarda acil servis hizmetlerinin ileriye dönük planlanması, organize edilmesi, karar vericilere bilgi sağlanması ve daha verimli acil sağlık hizmetlerinin sunulmasına katkıda bulunmak çalışmanın öncelikli hedefidir. Çalışmada pandemi öncesi döneme göre pandemi döneminde acil polikliniğine müracaat eden hasta sayısında %47,2'lik düşüş olmuş, hastaların yaş grupları analiz edildiğinde en büyük düşüş yaklaşık %71 oranıyla oranı ile 12-19 yaş grubunda gerçekleşmiştir. Hasta ziyaretleri cinsiyetlerine göre incelendiğinde kadın hasta ziyaretlerinde yaklaşık %54'lük; erkek hasta ziyaretlerinde ise %41'lik bir düşüş gerçekleşmiştir. Yapılan hasta görüşmelerinde acil servisine gelme sıklığındaki düşüş nedenleri hasta olmama, farklı bir hastaneyi tercih etme, il dışında olma, kanser hastası olma, enfeksiyon kapma riski, hastaneye gitme konusunda endişe duyma olarak ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, patients who applied to the adult emergency service of a state hospital between in İstanbul 01/03/2020 and 01/07/2020 during the COVID-19 pandemic period were compared with the patients who applied in the same period the previous year. The research is aimed to observe changes in the number of patients, profile of patients and its reasons of change. Also, a retrospective descriptive method is used. The primary objective of the study is to plan and organize emergency services for the future, provide data to decision makers and make emergency more efficient in all ways. The study shows that there is a %47.2 decrease between pre and post pandemic period in terms of number of patients who applied to emergency services. Also, when analyzing all groups of age, the greatest declination is occurred in the 12-19 group with a rate of approximately %71. When patient visits are examined in terms of gender, there is a %54 decrease in female patient visits and %41 fall in male patient visits observed. In the patient interviews, the reasons for the decrease in the frequency of visiting to the emergency service can be listed as“not being sick”,“choosing a different hospital”,“being outside the province”,“being a cancer patient”,“risk of getting an infection from the hospital”, and“anxious about going to the hospital”.