Fark dizi uzayları hakkında
On difference sequence spaces
- Tez No: 822858
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ALİ SARIGÖL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Analiz ve Fonksiyonlar Teorisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
Bu tez çalışması dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde hazırlık amacıyla giriş verilmiştir. İkinci bölümde diğer bölümlerde kullanılacak olan temel tanımlar ve lemmalar ifade edilmiştir. Üçüncü bölümde Kızmaz (1981) ve Sarıgöl (1987)'ün fark dizi uzaylarını genelleştiren c0(dΔ), c(dΔ) ve l∞(dΔ) dizi uzayları tanımlanarak bu uzayların sırasıyla c0, c ve l∞ uzaylarına lineer izomorf olduğu gösterilmiştir. Aynı zamanda bu uzaylarla ilgili bazı kapsama bağıntıları ile bunların dualleri elde edilmiştir. Dördüncü bölümde ise c0(dΔ) ve c(dΔ) uzayları ile ilgili bazı matris sınıfları karakterize edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of four sections. In the first chapter, the intruduction are given for preparation. In the second chapter, the basic definitions and lemmas used in other chapters are given. In the third chapter, by introducing the spaces c0(dΔ) , c(dΔ) and l∞(dΔ) generalizing the difference sequence spaces of Kızma (1981), and it is shown that these spaces are linear isomorphic to the tha spaces c0, c ve l∞, respectively. Further, inclusion relation related to these spaces and duals of these spaces are obtained. In the fourth chapter, some classes related to the spaces c0(dΔ) , c(dΔ) and l∞(dΔ) are characterized.