Yeni bir cisim üzerindeki dizi uzayları
On some new sequence spaces over a new field
  1. Tez No: 364145
  2. Yazar: AHMET FARUK ÇAKMAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FEYZİ BAŞAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu tezde, 1972 yılında Michael Grossman ve Robert Katz tarafından ortaya atılan Newtonyen olmayan hesap argümanları en temel fonksiyonel analiz kavramları ile özdeşleştirilerek matematik, fizik, finans biyomatematik vs. problemlerin çözüm metodları hakkında muhakeme kabiliyeti geliştirilmeye çalışıldı. Kullanımı yaygın olan, çeşitli sahalarda ve problemlerde klâsik hesaba nazaran daha iyi sonuçlar veren çarpmaya dayanan hesap temel alınarak, fark dizi uzayları inşa edilerek bunların dualleri tayin edildi. Bunlar yapılırken tezin ilk bölümlerinde ve ilgili eserlerde neşredilen geçerli kurallar kullanıldı. Bu çalışmaların devamı olan Newtonyen olmayan manada matris dönüşümleri için bir altyapı teşkil edildi.
Özet (Çeviri)
By identification of the arguments of the non-Newtonian Calculus, introduced by Michael Grossman and Robert Katz in the year 1972, with the basic concepts of Functional Analysis the approach for solving the problems in Mathematics, Physics, Finance and Biomathematics is given in this study. by using The Multiplicative Calculus which has an advantage and given the better results then the usual calculus the spaces of difference sequences have been constructed and determined their duals with respect to the rules of Multiplicative Calculus. Therefore, the background is presented for the matrix ransformations between the sequence spaces over the non-Newtonian real or complex field.