Development of photo-triggered controlled release systems as pesticide nanoformulations
Pestisit nanoformülasyonları olarak ışıkla tetiklenen kontrollü salımlı sistemlerin geliştirilmesi
  1. Tez No: 822857
  2. Yazar: SELİN ÖYKÜ GÜNDOĞDU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAYRİYE ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Nanoteknoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Geleneksel böcek ilacı formülasyonları uygulanan böcek ilacının sadece %1'den azının hedeflenen bölgeye ulaşması ve çoğunluğunun çevredeki ekosisteme karışmalarına bağlı olarak genellikle ciddi çevresel etkilere neden olurlar. Kontrollü salım sistemleri, bu soruna bir çözüm oluşturarak tarım alanında önemli katkılar sunabilmektedir. Bu çalışma, güneş ışığı ile tetiklenen bir kontrollü salım sisteminin geliştirilmesine ve bu sistemin model doğal böcek ilacı olarak seçilen esansiyel yağlar ve model kimyasal böcek ilacı olarak seçilen abamektin için kullanımına odaklanmıştır. Tasarım, ışıktan ısıya dönüşüm özelliklerine sahip polidopamin ile fonksiyonelleştirilmiş halloysit nanotüplerinden (HNT-PDAs) oluşan fototermal nanotaşıyıcıları ve bu taşıyıcıların güneş ışığı ile tetiklenen ısıtılması sonucunda yüklenmiş kargonun salımını kolaylaştıran bir tıkaç olarak işlev gören laurik asit (LA) ile fonksiyonelleştirilmesini içerir. Hazırlanan salım sisteminin, güneş ışığına her gün 6 saat maruz bırakıldığında en az 5 gün boyunca esansiyel yağlar ve abamektini salımı gerçekleştirdiği gösterilmiştir. LA/abm@HNTPDA nanohibritlerinin sulu dispersiyonlarının spreylenebilir böcek ilacı nanoformülasyonları olarak kullanımları incelenmiş ve güçlü süspanse edilebilme, yaprakta tutunma, yağmura dayanıklılık ve Myzus persicae türüne karşı önemli insektisit etkisine sahip oldukları gösterilmiştir. Bu çalışmada geliştirilen güneş ışığı ile tetiklenen pestisit salım sistemleri, geleneksel pestisitlere etkin bir alternatif sağlayan yenilikçi ve çevre dostu bir tasarım yaklaşımı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Conventional pesticide formulations frequently cause severe environmental impact, with only less than 1 % of applied pesticides successfully reaching their intended target and the majority being lost in the surrounding ecosystem. Controlled release systems have been a significant advance in agriculture as a solution to this problem. This study focuses on the development of a sunlight-triggered controlled release system and its utilization for the efficient delivery of natural essential oils as a model natural pesticide and abamectin as a model chemical pesticide. The design includes photothermal nanocarriers made of polydopamine functionalized halloysite nanotubes (HNT-PDAs) with light-to-heat conversion properties, and their functionalization with lauric acid (LA), which acts as a stopper that facilitates the release of the loaded cargo only upon sunlight triggered heating of the photothermal nanocarriers. The prepared release system was demonstrated to release essential oils and abamectin for at least 5 days when exposed to sunlight for 6 h every day. Aqueous dispersions of the LA/abm@HNT-PDA nanohybrids were studied as sprayable pesticide nanoformulations and were shown to present strong suspensibility, foliar retention, rainwater wash resistance, and significant pesticide activity on Myzus persicae aphids. The sunlight-triggered pesticide delivery systems developed in this study present an innovative, environmentally friendly design approach that provides an effective alternative for conventional pesticides.