Bilgi ve belge yönetimi bölümünde araştırma eğilimleri 2002-2022: Doktora tezlerinin içerik analizi
Research trends in the department of information and records management 2002-2022: A content analysis of PhD dissertations
- Tez No: 822868
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇAĞDAŞ ÇAPKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Information and Records Management
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgi ve Belge Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, 2002-2022 yılları arasında Türkiye genelindeki (İstanbul, Ankara, Hacettepe ve Marmara Üniversitesi) Bilgi ve Belge Yönetimi bölümlerinde tamamlanan doktora tezlerindeki araştırma eğilimlerini ortaya çıkartmaktır. Bu amaç doğrultusunda, dört üniversitede 21 yılda üretilen toplam 121 doktora tezine araştırma konusu, yaygınlaştırmaya bakış, sosyal düzey, araştırma stratejisi, veri toplama tekniği, analiz türü ve araştırma türü kategorileri altında içerik analizi yapılmıştır. Araştırma bulgularına göre 21 yılda sırasıyla Hacettepe Üniversitesi'nde 41, Ankara Üniversitesi'nde 30, İstanbul Üniversitesi'nde 24, Marmara Üniversitesi'nde 15 doktora tezi üretilmiştir. Doktora tezlerinde, üzerinde en sık araştırma yapılan konunun“kütüphane ve bilgi bilim hizmet faaliyetleri üzerine araştırma”(%27,27), en sık kullanılan yaygınlaştırmaya bakışın“süreç veya hizmet geliştiricisinin bakış açısı”(%33,88) olduğu saptanmıştır. Bununla birlikte, doktora tezlerinde en sık“organizasyonel”(%39,66) sosyal düzeyin, araştırma stratejisi olarak da“anket”stratejisinin (%45,45) en sık kullanıldığı saptanmıştır. Veri toplama kategorisinde ise en sık kullanılan teknik“anket ile görüşmedir”(%54,55). Araştırma türü kategorisinde“nicel analizin”(%44,63), araştırma türü kategorisinde ise“tanımlayıcı (tarihi dahil) araştırmanın”(%69,42) en sık kullanıldığı saptanmıştır. Bu araştırma, Bilgi ve Belge Yönetimi bölümlerinde tamamlanan doktora tezlerindeki araştırma konusu, yaygınlaştırmaya bakış, sosyal düzey, araştırma stratejisi, veri toplama tekniği, analiz türü ve araştırma türü gibi alanlardaki eğilimleri ayrıntılı bir şekilde ortaya çıkartarak, gelecekteki araştırmaların planlanması için rehberlik edebilir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this research is to reveal the research trends in the PhD dissertations completed in the Department of Information and Records Management throughout Turkey (Istanbul, Ankara, Hacettepe and Marmara University) between 2002 and 2022. For this purpose, content analysis was carried out under the categories of research topic, perspective, social level, research strategy, data collection technique, analysis type and research type for a total of 121 PhD dissertations produced in 21 years at four universities. According to the research findings, Hacettepe University produced 41 PhD dissertations, Ankara University 30, Istanbul University 24, and Marmara University 15 respectively in 21 years. The most frequently researched subject in PhD dissertations was“research on library and information science service activities”(27.27%), and the most frequently used perspective was“process or service developer's point of view”(33.88%). The“organizational”(39.66%) social level was used most frequently in PhD dissertations, and the“survey”strategy (45.45%) was the most used research strategy. In addition, the most frequently used data collection technique was“interview and survey”(54.55%). Results showed that“quantitative analysis”(44.63%) and“descriptive (including historical)”research (69.42%) were dominant. This research can guide the planning of future research by revealing the trends in areas such as research topic, perspective, social level, research strategy, data collection technique, analysis type and research type in the PhD dissertations of the Information and Records Management departments.