Yeni şekil hafızalı polimer ile uranyum adsorpsiyonu
Uranium adsorption with a novel shape memory polymer
  1. Tez No: 822878
  2. Yazar: ARSLAN KARAKÖSE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN HAZER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Analitik Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışmada, yeni bir ısıya duyarlı şekil hafızalı polimer olan poli(stiren- ko- akrilonitril- ko- metakrilik asit- ko- n-butilakrilat- ko- divinil benzen) (SAMB) çözelti polimerizasyonu ile monomer olarak stiren, akrilonitril, metakrilik asit, n-butil akrilat kullanılarak sentezlendi. Çapraz bağlayıcı olarak divinil benzen ve başlatıcı olarak benzoil peroksit kullanıldı. Poli(stiren- ko- akrilamidoksim- ko- metakrilik asit- ko- n-bütil akrilat- ko- divinil benzen)(SAMB-Aox) hidroksilamin hidroklorür (NH2OH·HCl) kullanılarak amidoksimleme ile sentezlendi. SAMB ve SAMB-Aox'un yapısı FTIR ile karakterize edildi. Bu polimerlerin yüzey morfolojisi SEM ve XRD ile belirlendi. SAMB ve SAMB-Aox'un termal özellikleri de DSC, DMA ve TMA ile belirlendi. Şekil hafıza özellikleri ise bükme testi ile analiz edildi. SAMB-Aox uranyum geri kazanımında katı faz olarak kullanımı araştırıldı ve yöntemin optimizasyonu gerçekleştirildi. Elüent temas süresinin geri kazanım üzerine etkisi incelendiğinde elüent temas süresinde ciddi oranda bir azalma gözlendi. Elüent hacminin de yarıya indiği belirlendi. Bu da şekil hafıza özelliği ile yöntemin süresinde ve zenginleştirme faktöründe ciddi bir gelişme olarak görüldü.
Özet (Çeviri)
In this study, poly(styrene- co- acrylonitrile- co- methacrylic acid- co- n-butylacrylate- co- diviniyl benzene) (SAMB), a new heat sensitive shape memory polymer, was synthesized by solution polymerization using styrene, acrylonitrile, methacrylic acid, n-butyl acrylate as monomer. Divinyl benzene was used as crosslinker and benzoyl peroxide was used as initiator. Poly(styrene- co- acrylamidoxime- co- methacrylic acid- co- n-butyl acrylate- co- divinyl benzene) (SAMB-Aox) was synthesized by amidoximation reaction using hydroxylamine hydrochloride (NH2OH·HCl). The structure of SAMB and SAMB-Aox was characterized by FTIR. The surface morphology of these polymers was determined by SEM and XRD. The thermal properties of SAMB and SAMB-Aox were also determined by DSC, DMA and TMA. Shape memory properties were analyzed by bending test. The use of SAMB-Aox as a solid phase in uranium recovery was investigated and the method was optimized. When the effect of eluent contact time on recovery was examined, a significant decrease in eluent contact time was observed. It was determined that the eluent volume was also halved. This was seen as a significant improvement in the shape memory feature, the duration of the method and the enrichment factor.