Evaluation of TNF-α, IL-6, IL-10, IL-13, IL-17 VE IFN-γ levels and immune responses with cutaneous Leishmaniasis in protection and pathogenesis
Koruma ve patogenezde kutanöz Leishmaniasis ile TNF-α, IL-6, IL-10, IL-13, IL-17 VE IFN-γ düzeylerinin ve immün yanıtlarının değerlendirilmesi
  1. Tez No: 822877
  2. Yazar: BAN JASIM SAADOON SAADOON
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BANUÇİÇEK YÜCESAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ AYSIR S.M. AL-SAMARRAI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışma, Tümör Nekroz Faktörü-alfa (TNF-α), interlökinler (IL-6, IL-10, IL-13, IL-17) ve Interferon-Gamma (IFN- γ) ölçülerek Leishmania parazitinin konakçı hücreyi nasıl etkilediğini belirlemeyi amaçlamaktadır. Çalışmada Ekim 2021'den Mart 2022'ye kadar 225 Kutanöz Leishmaniasis (CL) vakası ve kontrol grubu olarak 100 sağlıklı insandan kan örneği toplandı. Bu hastalara CL teşhisi Babil Valiliği/Irak Hastanesi'nde konuldu. Sonuçlarda, kırsal bölgelerde enfeksiyon prevalansının (%61,77) kentsel bölgelere (%38,22) göre daha fazla olduğunu gözlendi. Enfeksiyonun 6-15 yaşındaki çocuklarda en yaygın olduğu tespit edildi. Ayrıca erkeklerde enfeksiyon yüzdesinin (%58,22) kadınlardan (%41,77) daha fazla ölduğu görüldü. Hastaların kontrol grubu ile karşılaştırılması sonucu TNF-α (46,53 pg/ml), IL-6 (9,94 pg/ml), IL-10 (115 pg/ml), IL-13 ( 58,08 pg/ml), IL-17 (58,14 pg/ml) ve IFN-γ (38.23 pg/ml)'nın artan serum seviyelerinin yüksek olduğu bulunmuştur. Sonuç olarak, artan IL , TNF-α ve IFN-γ seviyeleri ile CL enfeksiyonları sırasında bağışıklık sisteminin bozduğu gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
The study aimed to determine how the Leishmania parasite affects its host cell by measuring Tumor Necrosis Factor-alpha (TNF-α), interleukins (IL-6, IL-10, IL-13, IL-17), and Interferon-Gamma (IFN- γ). Two hundred and twenty-five positive cases of Cutaneous Leishmaniasis (CL) and 100 samples of control group were collected from October 2021 to March 2022 and were diagnosed in the Hospital of the Babylon Governorate, Iraq. The results showed that the prevalence of infection in rural regions (61.77%) was more than in urban regions (38.22%), where the infection was most common in children aged 6 - 15 years. Further, the percentage of infection in males (58.22%) was more than in females (41.77%). The serum levels were increased for TNF-α (46.53 pg/ml), IL-6 (9.94 pg/ml), IL-10 (115 pg/ml), IL-13 ( 58.08 pg/ml), IL-17 (58.14 pg/ml), and IFN-γ (38.23 pg/ml) in patients compared with the control. In conclusion, the increasing levels of these interleukins, TNF-α, IFN-γ indicated a disturbance of the immune system during CL infections.