Toplumsal pazarlama ve pazarlama ahlakı açısından sigara pazarlaması
Cigarette marketing with the view of societal marketing and marketing ethics
- Tez No: 82289
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YONCA KARAPAZAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 182
Özet
VI ÖZET Bu çalışmanın asıl amacı, toplumsal pazarlama ve pazarlama ahlaka çerçevesi içinde sigara pazarlanmasını incelemektir. Sigara içmek, uzun dönemde tüketicinin sağlığına zarar verir. Bu sebeple, sigara pazarlaması toplumsal pazarlamayla çaüşır.Bu çalışma, sigara ve toplumsal pazarlamanın çatışmasını belirlemektedir. Bu çalışma sigara sektöründe toplumsal pazarlama üçgeninde yer alan üç taraf üzerine yoğunlaşmıştır. Sigara firmalarının toplumsal pazarlamaya yaklaşımları, devletlerin sigara içme ve sigara pazarlamasına karşı yasama aktiviteleri ve sigara içmeye karşı sosyal organizasyonlar ve sigara tüketimi ve sigara tüketiminde tüketici bilinci çalışmanın odaklaştığı ana kavramlardır.. Bu kavramlar dünya çapında ve Türkiye'de açıklanmaktadır. Toplumsal pazarlamanın sigara firmalarında uygulanmasını incelemek amacıyla Türkiye'deki sigara firmalarına bir araştırma uygulanmıştır. Başka bir araştırma da sosyal organizasyonların işlevselliğini ölçmek amacıyla, sosyal organizasyonlara uygulanmıştır. Son olarak sigaranın pazarlamasına tüketicinin yaklaşımını incelemek ve bu konudaki tüketici bilincini belirlemek için sigara içip içmemesinle ilgilenmeden bireylere anket uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The main objective of this study is to analyse the cigarette marketing in the frame of societal marketing and marketing ethics. Cigarette smoking damages consumers' health in the long-run. Therefore, cigarette marketing conflicts with societal marketing. This study determines the conflict between cigarettes and societal marketing. This study concentrates on the three parties engaging in societal marketing triangle in cigarette sector. Societal marketing approaches of the cigarette firms; legislative actions of governments against smoking and cigarette marketing and social organizations against cigarette smoking; cigarette consumption and consumer consciousness on the effects of cigarette consumption are the main concepts that the study focuses on. All these concepts are explained worldwide and in Turkey. A semi-structured research is applied to the cigarette firms in Turkey for the purpose of analyzing the societal marketing implementations on these firms. Another structured interview is conducted to the social organizations in Turkey, in order to determine the effectiveness of these organizations. Finally, a questionnaire is * conducted with individuals, without the concern of the whether they smoke or not, for the purpose of analyzing consumers' approaches to cigarette marketing and determining their consciousness on the issue.