Toplumsal pazarlama anlayışı çerçevesinde Türkiye'de sigara pazarı durumu
Turkish cigarette market with the view of social marketing
  1. Tez No: 190369
  2. Yazar: BERNA ALSAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAUF ARIKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Pazarlama ahlakı açısından tartışmalı bir ürün olan sigaranın, bunca tartışmayarağmen , hala pazarda varolması ve reklamlarının yapılıyor olması , ahlaki ikilemkonusu olmaya devam etmektedir. Bir yanda ticari kar beklentisi , diğer yanda insansağlığını tehdit eden bir ürünün geliştirilmesi arasında pazarlamacıların önemli birahlaki açmazla işlerini sürdürdükleri söylenebilir. Bu tür ürünler bir yandan yetişkinlerintüketimini sürdürmesine fırsat verirken, diğer yandan gençler ve çocukları da müşteriolmaya teşvik etmektedir. Çok sayıda zararlı yönü bulunduğu saptanan sigaranın özelliklegençler ve çocuklar tarafından benimsenmesi sonucu, toplumun geleceğiyle ilgili deahlaki açıdan tartışmalı bir konu ortaya çıkmaktadır. Artan sigara tüketimi beraberindesağlıksız bir toplum ve yüksek miktarlarda sağlık harcamalarını beraberindegetirmektedir.İşte bu bağlamda, bu çalışma sigara sektöründe toplumsal pazarlama üçgenindeyer alan üç taraf üzerine yoğunlaşmıştır. Sigara firmalarının pazarlama ahlakınayaklaşımları, Türk sigara pazarı ve tüketicilerden oluşan toplumsal pazarlamaüçgenindeki sorunlar incelenmiştir.Türk sigara pazarını araştırmak amacıyla alan araştırması uygulanmıştır.Buaraştırmada; Türkiye'de sigara tüketimi , sigara alışkanlığının oluşmasında kişilerüzerinde etkili olan sosyo-ekonomik faktörler ve anketimize katılan kişilerin sigaraşirketlerinin faaliyetleri konusunda görüşleri belirlenmeye çalışılmıştır.Anahtar Kelimeler : Pazarlama Etiği , Sigara Alışkanlığı, Türk Sigara Pazarı ,Sigara Şirketlerinin Aktiviteleri
Özet (Çeviri)
TIt is continuing to be subject of ethics dilemma that the cigarette which is adisputable product point of marketing ethics and in spite of so much discussion is stilexistance in the market and making advertisements of cigarette. It can be said thaton the one side, the anticipation of commercial profit and on the other side thedevoloping of the product which is threaten to the health of human, among themarketing experts are continuing their works by an important ethics impasse. Thesekinds of products on the side give to adults an oppurtunity going the consumption onand on the other side encourage the youngs and children to become customer. Altoughit has been determined that there are alot of harmful features of cigarette, as a resultof the youngs and children especially find it appropriate, it can be seen that adisputable subject of ethics for the future of the society. Increasing cigaretteconsumption brings an unhealthy society and high amounts of health expenditurestogether.In this context, this study has been concentrated on three sides which are taken placein triangle of social marketing on cigarette sector. The approximations of cigarettecompanies to the marketing ethics, the market of Turkish cigarette and the problems inthe social marketing triangle which are caused by consumers have been examined indetails.The field research has been applied in order to research the Turkish cigarette market.İn this research ; the consumption of cigarette in Turkey, the socio-economic factorswhıch are effective on the people in the formation of habbit of cigarette and thepeople who complete the questionnaire and their opinions can be tried to define aboutthe activities of cigarette companies.Key Words : Marketing Ethics , Habit of Cigarette , Turkish Cigarette Market , TheActivities of Cigarette Companies.