Interactive two response product and process design optimization under model parameter uncertainty
Model parametre belirsizliği altında etkileşimli iki yanıtlı ürün ve süreç tasarım optimizasyonu
- Tez No: 822895
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLSER KÖKSAL, PROF. DR. MUSTAFA MURAT KÖKSALAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 186
Özet
Bu çalışmada, iki yanıtlı ürün ve süreç tasarım optimizasyonu problemlerini ele aldık. Bu problemlere anlamlı çözümler bulunması, ilgili tasarım parametrelerinin ampirik fonksiyonları olarak temsil edilen yanıtların birlikte gözetilmesini gerektirmektedir. Mevcut yaklaşımların çoğu, karar vericinin (KV) tercihlerinin çözüm sürecinden önce bilindiğini varsayar. Bu, pratikte doğrulanması zor olan güçlü bir varsayımdır. Diğer çalışmalar, KV'nin tercihlerini etkileşimli bir şekilde çözüm sürecine dahil etmektedir. Bu yaklaşımların sadece ikisi ampirik fonksiyonlardaki model parametre belirsizliğini dikkate almaktadır. Model parametre belirsizliğini dikkate alan bu iki etkileşimli yaklaşımın eksikliklerini örneklerle detaylı bir şekilde gösterdik. Mevcut yaklaşımlarla ilgili eksiklikleri gidermek için, model parametre belirsizliği altında KV'nin tercihlerini göz önünde bulunduran iki etkileşimli optimizasyon yaklaşımı geliştirdik. Yaklaşımlarımız, KV'nin, ortak tahmin bölgesinin alanını ve yanıt ortalamalarının hedef değerlerinden uzaklıklarını, performans ölçüleri olarak dikkate alması sağlamaktadır. KV ile etkileşimi kolaylaştırmak için, değerlendirilen çözümlerde yanıtların ortak güven ve tahmin bölgeleri için yardımcı görseller üretiyoruz. İki yaklaşımımız arasında ampirik model oluşturmada kullanılan yöntemlerden kaynaklanan farklılıklar bulunmaktadır. İlki, ortak tahmin bölgesi için kapalı formda bir fonksiyonun mevcut olduğunda, ikincisi ise böyle bir fonksiyon mevcut olmadığında kullanılabilir. İkinci durum, istenen çözümlere doğru yönelme sürecini karmaşıklaştırmaktadır. Geliştirdiğimiz yaklaşımları literatürde yaygın olarak kullanılan iki yanıtlı bir problem üzerinde örneklendirdik.
Özet (Çeviri)
In this study, we address two response product and process design optimization problems. Finding meaningful solutions to these problems requires simultaneous consideration of the responses represented as empirical functions of relevant design parameters. Many of the existing approaches assume that the preferences of the decision maker (DM) are known prior to the solution procedure. This is a strong assumption that is hard to justify in practice. Other approaches incorporate DM's preferences into the solution process in an interactive manner. Of these, only two approaches consider model parameter uncertainty in the empirical functions. We demonstrate the deficiencies of these two interactive approaches that consider model parameter uncertainty in detail with examples. To overcome the issues with the existing approaches, we develop two interactive optimization approaches considering DM's preferences under model parameter uncertainty. We empower the DM to consider the area of the joint prediction region and the distances of the response means from their target values as performance measures. To facilitate the interaction with the DM, we produce visual aids on joint confidence and prediction regions of the responses at solutions under consideration. The main differences between our two approaches arise from the differences in the empirical model building. The first is for the case when a closed-form function for the joint prediction region is available, and the second is when it is not available. The latter complicates the process of navigating towards desirable solutions. We illustrate the developed approaches on a two response problem widely used in the literature.