An econometric analysis of health care expenditure using medical expenditure panel survey data
Sağlık harcamalarının tıbbi harcama panel anketi verileri kullanılarak ekonometrik analizi
- Tez No: 822896
- Danışmanlar: PROF. DR. FRANK WINDMEIJER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, Econometrics
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: University of Bristol
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu tez çalışması, Amerika Birleşik Devletleri Tıbbi Harcamalar Panel Anketi Verileri'ni kullanarak (Medical Expenditure Panel Survey Data) Amerika Birleşik Devletleri için sağlık harcamalarını ekonometrik açıdan incelemektedir. Sağlık maliyetlerinin analizi hükümetler ve politika yapıcılar için oldukça önemlidir. Bu konuyla ilgili ekonometrik analize ilişkin geniş bir literatür bulunmaktadır. Bugüne kadar yapılan çalışmaların çoğu, maliyet analizinde kullanılan ekonometrik modellerin performanslarını karşılaştırmış ve çoğu kullandıkları verilerde yıl boyunca sağlık sigortası olan kişilere odaklanmıştır. Bu çalışma belirli bir yıldaki sigortalılara odaklanmak yerine, yalnızca her yılın sonunda sigortalı olan kişileri bir ile on bire kadar oluşturulan paneller halinde araştırmaktadır. Modellerin tahmin yanlılığı, doğruluk, marjinal etkiler, aşırı uyum ve işlevsellik açısından karşılaştırılmasında OLS, Duan'ın homoskedastic smearing faktörlü, Log OLS, Duan'ın homoskedastic smearing faktörlü karekök dönüşümü, Genelleştirilmiş Lineer Modeller, Genişletilmiş Tahmin Denklemleri Modeli ve Genelleştirilmiş Gama Modeli kullanılmıştır. Sonuç olarak yıl içinde belirli farklı aylarda sigortalı olmanın maliyet modellerinin performanslarını etkileyip etkilemediği sorusu ortaya çıkmaktadır. Bu çalışmanın sonuçları, belirli bir ayın dikkate alınmasının, tüm yıl sigortalılara odaklanan çalışmalara kıyasla ekonometrik modellerin performanslarını az da olsa etkilediğini göstermektedir. Ayrıca verileri zaman dilimlerine göre bölmenin sonuçlar üzerinde önemli bir etkisi bulunduğunu da ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This paper examines health care expenditures in an econometric way by using data from United States Medical Expenditure Panel Survey. Analysis of health costs is very important for governments and for risk adjusters. There is great literature about econometric analysis regarding this topic. Most of the studies up to now have compared the performances of the econometric models used for cost analysis and most of them focus on the people who are insured whole year. In this paper, instead of focusing a particular year of insured people, I investigate people who are only insured at the end of each year for panels from one to eleven. OLS, Log OLS with Duan's homoskedastic smearing factor, Square root transformation with Duan's homoskedastic smearing factor, GLMs, Extended Estimating Equations Model and Generalized Gamma Model are used for comparisons of the models in terms of prediction bias, accuracy, marginal effects, overfitting and functional form. At the end, the question arises whether being insured in particular different months during in a year affects the performances of the cost models. The results of this study suggest that considering a particular month slightly affects the performances of the econometric models compared to the studies that focus on whole year insured people. Furthermore, splitting data according to time periods does have a substantial influence on the results.