Düzenli olarak egzersiz yapan ve yapmayan üniversite öğrencilerinin psikolojik sağlamlık ve mutluluk düzeylerinin incelenmesi
Investigation of psychological resilience and happiness levels of university students who regularly exercising and not exercising
- Tez No: 822904
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. ERCAN ZORBA
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Spor, Sports
 - Yıl: 2023
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu araştırmanın amacı; egzersiz yapan ve yapmayan üniversite öğrencilerinin psikolojik sağlamlık ve mutluluk düzeylerinin çeşitli değişkenleri açısından incelenmesidir. Araştırma grubunu 2022-2023 öğretim yılında Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesinde öğrenim gören 405 öğrenci oluşturmaktadır. Veri toplama aracı olarak“Kişisel Bilgi Formu”,“Kısa Psikolojik Sağlamlık Ölçeği (Diener vd,, 2010)”"Oxford Mutluluk Ölçeği (Kısa Formu) (Hills ve Argyle, 2002), kullanılmıştır. Verilerin analizinde öncelikle normallik analizi sonrasında ise tanımlayıcı analizler, bağımsız gruplar t testi, Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) ve basit doğrusal regresyon analizi uygulanmıştır. Araştırmada elde edilen veriler için SPSS 22.0 paket programı kullanılmıştır. Egzersiz yapan öğrencilerin, egzersiz yapmayanlara göre daha yüksek mutluluk ve psikolojik iyi oluş puanlarına sahip olduğu tespit edilmiştir. Katılımcıların psikolojik iyi oluş düzeyleri ile genel not ortalaması, haftada yapılan egzersiz sayısı, aylık gelir, kardeş sayısı, anne eğitim düzeyi ve baba eğitim düzeyi arasında pozitif yönde anlamlı ilişki tespit edilmiştir. Katılımcıların mutluluk puanları ile yaş, haftada yapılan egzersiz sayısı, aylık gelir arasında pozitif yönde anlamlı ilişki tespit edilmiştir. Katılımcıların psikolojik iyi oluş ve mutluluk düzeyleri arasında pozitif yönde anlamlı ilişki tespit edilmiştir. Katılımcıların mutluluk düzeyleri arttıkça psikolojik düzeylerinde artış olduğunu görülmektedir. Ayrıca, egzersiz yapan katılımcıların psikolojik iyi oluş ve mutluluk düzeylerinin spor yapmayanlara göre daha yüksek olması, egzersiz ve sporun yaşam kalitesinde olumlu etkileri olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research; The aim of this study is to examine the psychological resilience and happiness levels of university students who do and do not exercise in terms of various variables. The research group consists of 405 students studying at Muğla Sıtkı Koçman University in the 2022-2023 academic year.“Personal Information Form”,“Short Psychological Resilience Scale (Diener et al., 2010)”and "Oxford Happiness Scale (Short Form) (Hills ve Argyle, 2002) were used as data collection tools. In the analysis of the data, first of all, normality analysis, then descriptive analysis, independent groups t-test, One-Way Analysis of Variance (ANOVA) and simple linear regression analysis were applied. SPSS 22.0 package program was used for the data obtained in the research. It has been determined that students who exercise have higher happiness and psychological well-being scores than those who do not exercise. A positive and significant relationship was found between the psychological well-being levels of the participants and their general grade point average, the number of exercises per week, monthly income, number of siblings, mother's education level and father's education level. A positive and significant relationship was found between the happiness scores of the participants and their age, number of exercises per week, and monthly income. A positive and significant relationship was found between the psychological well-being and happiness levels of the participants. It is seen that as the happiness levels of the participants increase, their psychological levels increase. In addition, the fact that the psychological well-being and happiness levels of the participants who exercise are higher than those who do not do sports shows that exercise and sports have positive effects on the quality of life.