Pandemi dönemi eğitim sürecinde veli deneyimleri üzerine sosyolojik bir araştırma (Avcılar örneği)
A sociological research on parent experiences in the educational process of the pandemic period (Avcılar case)
- Tez No: 822905
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NAZAR BAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 187
Özet
Covid-19 pandemisinde etkilenen toplumsal yapılardan biri de eğitimdir. Bu çalışmanın amacı Covid-19 virüs salgını sonrasında toplumda yaşanan değişikliklerin eğitim sistemine yansımasına ilişkin veli deneyimlerinin incelenmesidir. Niteliksel araştırma yöntemlerinden temellendirilmiş kuram kullanılan bu çalışma, 2020-2022 yılı eğitim öğretim yılları içerisinde gerçekleştirilmiştir. İstanbul Avcılar bölgesinde ilköğretim kurumlarında öğrencisi olan yedi veli ile Mayıs 2021 ve Aralık 2022 tarihlerinde karşılaştırmalı soru formlarıyla görüşme sağlanmıştır. Yarı yapılandırılmış görüşme tekniği ile yüz yüze ve online olarak veriler toplanarak, içerik analizi yöntemi ile deşifre edilmiştir. Temellendirilmiş kuram aşamaları olan açık kodlama, eksenel kodlama ve seçici kodlama aşamalarından geçirilerek işlevselcilik kuramı bağlamında işlenmiştir. Toplanan veriler, uzaktan eğitim ve yüz yüze eğitim temalarının altında incelenmiştir. Bu incelemeler sonucunda pandemide eğitim sürecinde eski düzenin işlevselliğini kaybetmesiyle yerine uzaktan eğitim sistemi getirilmiştir. Katılımcı görüşlerine göre uzaktan eğitim sisteminin eğitimin işlevlerini yerine getirememesinden kaynaklı olarak hane içinde ve öğrenci hayatında görülen düzensizlikler zincirine ulaşılmıştır. Araştırmada, pandemi döneminde eğitim sistemi, altyapı, uygulama, elektronik aletlere ulaşım, öğrencilerin uzaktan eğitim sistemindeki konumu, eğitim sistemindeki değişiklere öğrencilerin adaptasyon durumları, yaşadıkları olumlu ve olumsuz deneyimler gibi birçok alanda görüşler aktarılmıştır. Araştırmada katılımcı görüşleri ile“düzensizlik”çekirdek kodu elde edilmiştir. Eksenel kodlama aşamasında veriler bu çekirdek kod bağlamında incelenmiştir. Çalışma sonunda uzaktan eğitimde yaşanan problemlerin çözümlenmesi için velilerin önerilerine yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
One of the social structures affected by the Covid-19 pandemic is education. The aim of this study is to examine the parents' experiences regarding the reflection of the changes in the society after the Covid-19 virus epidemic on the education system. This study, which used grounded theory as qualitative research method, was carried out in the academic year of 2020-2022. In-depth interviews were held in May 2021 and December 2022 with 7 parents who were students in primary schools in the Avcılar region of Istanbul. Data were collected face-to-face and online with the semi-structured interview technique and deciphered by the descriptive analysis method. The collected data was repeatedly coded and categorized into different stages, and processed within the functional theory by passing through the stages of grounded theory, including open coding, axial coding, and selective coding. The collected data were analyzed under the themes of distance education and face-to-face education. As a result of these examinations, the old order experienced in education during the pandemic lost its functionality and the distance education system was replaced. According to the opinions of the participants, the chain of irregularities seen in the household and student life has been reached due to the fact that the distance education system cannot fulfill the functions of education. In the research, opinions were conveyed in many areas such as the education system, infrastructure, application, access to electronic devices, the distance education system of the students, the adaptation status of the students to the changes in the education system, and their positive and negative experiences during the pandemic period. In the research, the“irregularity”core code was obtained with the opinions of the participants. In the axial coding phase, the data were analyzed in the context of this core code. At the end of the study, the suggestions of the parents to solve the problems experienced in distance education are given.