Akkirmanî adıyla bilinen Muhammedin bin Mustafa Hamid el- Kefevî'nin Besmele Salat ve Hamdele adlı risalesinin tahkiki
رسالة في حَلِّ البسملة والصلاة والحمدلة، للإمام محمد بن مصطفى حميد الكفوي، المعروف بآقكرماني (ت: 1074هــ) دراسةً وتحقيقاً
  1. Tez No: 822903
  2. Yazar: ESSMAT SHAKIR FARHAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BEKİR YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu tezde İmam Muhammed b. Mustafa Humeyd El-Kefevî'nin (ö. 1074) er-Risâle fî Halli'l-Besmele ve's-Salâti ve'l-Hamdele isimli eşsiz eserinin tahkik ve analizi yapılmıştır. Araştırmanın ehemmiyeti, konunun öneminden kaynaklanmaktadır. Daha önceki dönemde âlimler besleme, hamdele, salvele konularını açıklamak, tefsir etmek için eserler yazmıştır. Muhammed b. Mustafa el-Kefevî de bu konuda yazmış, konunun esrarını açıklamış, lafızlar arasındaki farklılıkları izah etmiş, faydalı sonuçlara ulaşabilmek için ilim ehlinin görüşlerine uyarak sözlük, lügat kitapları ile lügat ve nahivcilerin ekollerini bir araya getirmiştir. Müellifin ilmi seviyesini gösterecek şekilde farklı ilimlere dair ellinin üzerinde eseri vardır. Araştırmada dört yazma nüsha esas alınmıştır. Birinci nüsha Laipzig Kütüphanesine (No. 04/099), ikincisi Muhammed Asım Kütüphanesine (No. 569), üçüncüsü Fatih Kütüphanesine (No. 5353), dördüncüsü ise Yusuf Ağa Kütüphanesine (No. 9873) kayıtlıdır. Müellifin şahsi ve ilmi hayatı hakkında bilgi verilirken betimleyici tarihsel metot kullanılmıştır. Metnin yazılması, nüshaların karşılaştırılıp, yorum yapılmaksızın farklılıkların dipnotta verilmesi, ayetlerin sure ve âyet numarasının verilmesi, hadislerin tahric edilmesi ve eserdeki nakillerin asli kaynaklardaki yerlerinin gösterilmesinde talik ve tahkik yöntemi tercih edilmiştir. Araştırmada ulaşılan neticelerden önemlileri şunlardır: Biyografi kaynaklarında müellif hakkında az bilgi bulunmaktadır. Muhtemelen bu durumun sebebi hayatı boyunca kaza görevini üstlenmesi ve öğrencilerin az olmasıdır. Müellif çokça eser yazan alimlerdendir. Eserlerinin çoğu mantık ile ilgilidir. Bu durum diğer eserlerinin ihmal edilmesinin gerekçesi olarak söylenebilir. Eserlerinin geneli hâşiye ve talik tarzındadır. Eserinde hadis, tefsir, lügat, tasavvuf kaynaklarını kullanmıştır. En çok kullandığı eserlerden bazıları şunlardır: el-Mutavvel Şerhü Telhîsi Miftâhi'l-ulûm, et-Temhîd, et-Telvîh, Sadettin Taftazânî'nin Muhtasarü'l-Meânî, Şemseddîn Kahistânîn Câmiu'r-rumûz şerhü muhtasari'l-Vikâye, Hayyâlî'nin Şerhü'l-akâid, Beydâvî ve Zemahşerî'nin tefsirleri ve konusunda önemli sayılan diğer kitaplar. Hadislerle istidlâl ederken genellikle kaynağını zikretmiş, zaman zaman sıhhat değerlendirmesi yapmıştır. Fakat özellikle tefsirlerden nakiller yaparken ve amellerin faziletleriyle ilgili bilgi verirken zayıf hadis kullanılmıştır. Nahiv, belagat, şiir gibi lügat ilimlerine büyük bir önem vermiş, vereceği mesajda başarıyı elde etmek için bu ilimleri kullanmıştır. Müellifin farklı ilimlerde yazdığı eserleri, meseleleri açıklama, görüşler arasında tercih yapma hususlarındaki mahareti ve ilmi seviyesini göstermektedir. Şer'î ilimler ve Arapça konusunda dirayetli bir dille konuşması, esere ilmi bir değer katmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to study and investigate a valuable scientific work, which is“Risalah Fi Al-Basmalah Wa As-Salat Wa Al-Hamdalah”by Imam Muhammad bin Mustafa Hamid Al-Kafawi, known as Akkarmani (d: 1074 AH), The importance of this study comes from the importance of its topic, as scholars raced to the Basmalah, Tasliyah, and Hamdala, to interpret it and explain its meanings, so Muhammad bin Mustafa al-Kafawi composed his message in it, and explained some of its secrets, and distinguished the difference between its expressions, and he traveled the books of dictionaries, languages, and schools of linguists and grammarians, following the sayings of scholars to extract the benefits , Likewise, the author has more than fifty works in various sciences, which indicates the breadth of his knowledge and education. This study relied on four copies of the manuscript: the first copy is the copy of the Lebzek Library (preserved No. 099/04), the second: the Muhammad Assem Library (preserved No. 569), the third is the copy of the Al-Fateh Library (preserved No. 5353), and the fourth is the library copy Yusuf Agha (Preserved No. 9873). The study followed the descriptive-historical approach when translating the author, presenting what was available from his biography and scholarly, and the method of investigation and commentary in the investigated section, by copying the text and contrasting its copies, and proving the differences in the footnote without commenting on these differences, and extracting the Quranic verses, the hadiths of the Prophet, and attributing texts and sayings to their sources. The most important conclusions of the study were as follows: The books of biographies did not elaborate on the biography of the author, perhaps due to the lack of his students, as he worked as a judge for most of his life, and the author is