Structural proteomics of ftsh complexesusing cross-linking mass spectrometry
Çapraz bağlama kütle spektrometresi kullanılarak ftsh komplekslerinin yapısal proteomiği
  1. Tez No: 822920
  2. Yazar: HATİCE AKKULAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SÜREYYA ÖZCAN KABASAKAL, DR. BURAK VELİ KABASAKAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
FtsH proteazları, membran protein kalite kontrolünden sorumludur ve bakteri, mitokondri ve kloroplastlarda yüksek oranda korunur. FtsH, yanlış katlanmış integral membran proteinlerini parçalayan ATP'ye bağlı bir endonükleaz içerir ve bu işlemi modüle eden diğer membran proteinleri HflK ve HflC ile etkileşime girer. Bu tez, XL-MS tabanlı yapısal proteomik yaklaşımını kullanarak FtsH komplekslerinin bileşimini ve yapısını araştırdı. Protein komplekslerinin rekombinant ifadesi E. coli'de gerçekleştirildi, iç membranlar çözündürüldü ve proteinler afinite kromatografisi kullanılarak saflaştırıldı. Protein komplekslerinin yakın mesafedeki amino asitleri, çapraz bağlayıcılar aracılığıyla birbirlerine kovalent olarak bağlandı. Çapraz bağlı proteinler daha sonra enzimatik olarak sindirildi ve yüksek çözünürlüklü MS ile analiz edildi. Yaygın olarak kullanılan XL-MS yazılım araçları, MaxLynx, MeroX, MS Annika ve XlinkX, FtsH, HflK ve HflC içeren membran protein kompleksleri içindeki protein etkileşimlerini aydınlatmak amacıyla değerlendirildi. Çapraz bağlantı arama analizi, 300'den fazla proteinler arası ve protein içi etkileşim ortaya çıkardı. Sonuçlar, kompleks yapısı ve işleviyle ilgili değerli bilgiler sunuyor ve yapısal modelleme için moleküler yanaştırma metoduna uygulanabilir.
Özet (Çeviri)
FtsH proteases are responsible for membrane protein quality control and are highly conserved in bacteria, mitochondria, and chloroplasts. FtsH contains an ATPdependent endonuclease that degrades improperly folded integral membrane proteins and interacts with other membrane proteins HflK and HflC, modulating this process. This thesis investigated the composition and structure of FtsH complexes using cross-linking mass spectrometry (XL-MS) based structural proteomics. Recombinant expression of protein complexes was performed in E. coli, inner membranes were solubilized, and proteins were purified using affinity chromatography. The residues of proteins in close proximity were covalently bound to each other via cross-linkers. Cross-linked proteins were then enzymatically digested and analyzed by the high-resolution MS. Commonly used XL-MS software tools, MaxLynx, MeroX, MS Annika, and XlinkX were assessed to elucidate the protein interactions within the membrane protein complexes containing FtsH, HflK, and HflC. The cross-link search analysis yielded over 300 inter- and intra-protein interactions. The results provide valuable information regarding the complex structure and function and could be applied to molecular docking for structural modeling.