Ayak bilek artrodez cerrahisi hasta sonuçları: Açık ve artroskopik teknik karşılaştırılması
Surgical and functional outcomes of ankle arthrodesis: A comparison of open and arthroscopic techniques
- Tez No: 822919
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MAHMUT KALEM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Amaç: Ayak bileği artrodezi için sıkça kullanılan retrograd intramedüller çivi ile tibiotalokalkaneal artrodez (TTKA) yönteminin klinik ve radyolojik sonuçlarını, açık ve artroskopik eklem hazırlığı açısından karşılaştırmalı olarak değerlendirmeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Ocak 2011 ile Ocak 2022 tarihleri arasında, retrograd intramedüller çivi ile tibiotalokalkaneal füzyon yapılan 62 hasta (68 ayak bileği) çalışmaya dahil edildi. Hastalar uygulanan eklem hazırlığı yöntemine göre Açık ve Artroskopi olmak üzere iki gruba ayrıldı. Hastaların demografik verileri, komorbiditeleri, hastane yatışı, takip süreleri, füzyon durumu ve füzyon zamanları, komplikasyonlar, fonksiyonel durum ve radyolojik parametreler açısından değerlendirildi. Radyolojik değerlendirme için koronal tibiotalar (KTT) açı, talar deklinasyon (TD) ve kalkaneal inklinasyon (Kİ) açıları ile“lateral talar station”(LTS) ölçümü yapıldı. Hastaların fonksiyonel değerlendirmeleri için vizuel analog skala (VAS) ve AOFAS-AA (Amerikan Ortopedik Ayak Ayak Bileği Cemiyeti-ayak bileği-arka ayak) skalası ameliyat öncesi ve son kontrol skorları ile son kontrol memnuniyet düzeyi ölçeği kullanıldı. Bulgular: Veriler incelendiğinde 32 hastanın 34 ayak bileğine Artroskopik TTKA ve 30 hastanın 34 ayak bileğine Açık TTKA uygulandığı saptandı. Cerrahi endikasyonlar %38.24 primer dejeneratif artrozlar, %35.29 posttravmatik artroz, %14.71 nöro-konjenital deformiteler, %11.76 Charcot artropatisi olarak saptandı ve gruplar arası dağılımlar benzerdi (p=0.217). Tüm popülasyonun ortalama yaşı 53.81±16.68 yıl, 41 tanesi (%66.13) kadın ve iki grup için dağılımları benzerdi (p=0.1667 ve p=0.652). İki grup arasında lateralite, vücut kitle indeksi (VKİ), sigara kullanımı, periferik nöropati ve diyabet varlığı açısından fark saptanmadı (p=1.000/0.3770/0.456/1.000/0.485). Artroskopi grubunda ASA (American Society of Anesthesiologists) skoru daha yüksek olma eğilimdeydi (p=0.032). Hastane yatış süresi Artroskopi grubu için ortalama 1.35 ± 0.88 gecedir ve Açık gruba göre daha kısadır (p=0.0000). Ortalama takip süresi 63.49 ± 26.08 aydır ve iki grup için benzerdir (p=0.4578). Artroskopi grubu için kaynama oranı %85.29, Açık grubu için ise %94.12'dir ancak bu fark anlamlı değildir (p=0.231). Artroskopi grubu için ameliyat sonrası ortalama KTT açı 1.29°±3.30° iken Açık grup için 4.14°±1.69°'dir ve her iki grupta da iyileşme sağlanmıştır ve iyilişme miktarları benzerdir (p=0.6999). TD ve Kİ açısı ile LTS ölçümü açısından iki grup içinde anlamlı bir değişim ve fark saptanmamıştır. Tüm popülasyon erken komplikasyon oranı %13.24 ve geç komplikasyon oranı ise %7.35'tir. İki grup arasında erken ve geç komplikasyonlar açısından anlamlı fark saptanmamıştır (p=0.341 ve p=0.642). VAS için Artroskopi grubunda ortalama 7.0±1.46 puanlık azalmaya karşın Açık grupta 7.23±1.77 puanlık azalma izlenmiş, gruplar arası fark saptanmamıştır (p=0.5729). AOFAS-AA skalası için Artroskopi grubunda 46.81±13.08 puanlık iyileşmeye karşın Açık grupta 50.97±12.61 puanlık iyileşme izlenmiş, gruplar arası fark saptanmamıştır (p= 0.2307). Tüm grup için memnuiyet 10 üzerinden 7.97±1.17 saptandı ve gruplar arası benzerdi (p=0.9915). Sonuç: Retrograd intramedüller çivi ile TTKA için açık ve artroskopik eklem hazırlığı uygulanan her iki grupta benzer kaynama oranı, görece düşük komplikasyon oranı ve tatmin edici fonksiyonel iyileşme elde edilmiştir. Artroskopi grubu için ameliyat sonrası hastane yatışı daha kısadır. Altın standart olan açık tekniğe karşın artroskpik teknik de, uygun endikasyonlarda geçerli, etkin ve güvenilir bir alternatif yöntemdir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to evaluate the clinical and radiologic results of tibiotalocalcaneal arthrodesis (TTCA) with retrograde intramedullary nail, which is commonly used for ankle arthrodesis, in terms of comparative open and arthroscopic joint preparation. Materials and Methods: Between January 2011 and January 2022, 62 patients (68 ankles) who underwent tibiotalocalcaneal fusion with retrograde intramedullary nailing were included in the study. Patients were divided into two groups as Open and Arthroscopy according to the method of joint preparation. Demographic data, comorbidities, hospitalization, follow-up periods, fusion status and fusion times, complications, functional status and radiologic parameters were evaluated. For radiologic evaluation, coronal tibiotalar (CTT) angle, talar declination (TD) and calcaneal inclination (CI) angles and lateral talar station (LTS) were measured. The preoperative and postoperative scores of the visual analog scale (VAS) and AOFAS-AH (American Orthopaedic Foot Ankle Society-ankle-hindfoot) scale and the postoperative satisfaction level scale were used for functional evaluation of the patients. Results: Analysis of the data revealed that 34 ankles of 32 patients underwent Arthroscopic TTCA and 34 ankles of 30 patients underwent Open TTCA. Surgical indications were 38.24% primary degenerative osteoarthritis, 35.29% posttraumatic osteoarthritis, 14.71% neuro-congenital deformities, 11.76% Charcot arthropathy and the distribution between the groups was similar (p=0.217). The mean age of the whole population was 53.81±16.68 years, 41 (66.13%) were female and the distributions were similar for the two groups (p=0.1667 and p=0.652). There was no difference in laterality, body mass index (BMI), smoking, peripheral neuropathy and diabetes mellitus between the two groups (p=1.000/0.3770/0.456/1.000/0.485). ASA (American Society of Anesthesiologists) score tended to be higher in the arthroscopy group (p=0.032). The mean duration of hospitalization was 1.35±0.88 nights for the Arthroscopy group and shorter than the Open group (p=0.0000). The mean follow-up period was 63.49±26.08 months and similar for the two groups (p=0.4578). The union rate was 85.29% for the Arthroscopy group and 94.12% for the Open group, but this difference was not significant (p=0.231). The mean postoperative CTT angle was 1.29°±3.30° for the Arthroscopy group and 4.14°±1.69° for the Open group and both groups improved and the amount of improvement was similar (p=0.6999). There was no significant change and difference between the two groups in terms of TD and CI angle and LTS measurement. The early complication rate was 13.24% and the late complication rate was 7.35% in the whole population. There was no significant difference between the two groups in terms of early and late complications (p=0.341 and p=0.642). For VAS, there was a mean decrease of 7.0±1.46 points in the Arthroscopy group compared to 7.23±1.77 points in the Open group, and no difference was observed between the groups (p=0.5729). For the AOFAS-AA scale, there was an improvement of 46.81±13.08 points in the Arthroscopy group versus 50.97±12.61 points in the Open group, with no difference between the groups (p= 0.2307). Satisfaction for the whole group was 7.97±1.17 out of 10 and similar between groups (p=0.9915). Conclusion: The use of retrograde intramedullary nails in TTKA with open and arthroscopic joint preparation has resulted in similar rates of bone healing, relatively low complication rates, and satisfactory functional recovery in both groups. Postoperative hospital stay is shorter for the arthroscopy group. Despite the gold standard being the open technique, the arthroscopic technique may be considered as a valid, effective, and reliable alternative method in appropriate indications.