Uluslararası pazarlama sürecinde psikolojik mesafenin ve ihracat yetkinliklerinin ihracat performansı üzerindeki rolü: Konya'da faaliyet gösteren KOBİ'ler üzerinde araştırma
The role of psychic distance and export competences on export performance in international marketing process: Research on SMEs operating in Konya
  1. Tez No: 822949
  2. Yazar: AHMED ALİ AKSAKAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT ÇAKIRKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Lojistik Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Lojistik Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
İhracat, dış pazarlara ulaşma konusunda en kısa yoldur. Diğer yandan ihracat sadece imal edilen ürünün yurtdışına pazarlanması değildir. İhracat yapılacak bir pazarda başarı elde edebilmek için hedef pazara özgü plan ve stratejilerin belirlenmesi ve bu pazarlarla uyumlu hareket edilmesi son derce önemlidir. Bu noktada psikolojik mesafe algısı ve ihracat yetkinlikleri, ihracat performansı üzerinde etkili olma potansiyeli bulunan iki önemli unsur olarak ortaya çıkmaktadır. Mevcut çalışmada ihracat yetkinliklerinin ve psikolojik mesafe algısının ihracat performansına etkisi Konya'da faaliyet gösteren 170 KOBİ üzerinde incelenmiştir. İşletmelerin ihracat yetkinliği boyutları ile ihracat performansı çoklu doğrusal regresyon analizi bulguları değerlendirildiğinde; işletmelerin ihracat yetkinliği alt boyutlarından, çalışanların ihracat deneyimi, işletmelerin ihracat bağlılığı ile işletmelerin pazarlama planlama yeteneği değişkenlerinin işletmenin ihracat performansı üzerinde anlamlı düzeyde bir etkiye sahip olduğu tespit edilmiştir. Öte yandan diğer ihracat yetkinliği alt boyutlarının (işletmenin ihracat deneyimi ile işletmenin ihracat bilgisi) ise ihracat performansı üzerinde anlamlı bir etkisinin olmadığı belirlenmiştir. İşletmelerin psikolojik mesafe algısı boyutları ile ihracat performansı çoklu doğrusal regresyon analizi bulguları değerlendirildiğinde ise; İşletmelerdeki psikolojik mesafe algısı alt boyutlarından, iş birliği ve kurumsallaşma ile işletmelerin uluslararası pazar deneyimi değişkenlerinin işletmenin ihracat performansı üzerinde anlamlı düzeyde bir etkiye sahip olduğu tespit edilmiştir. Bununla birlikte diğer psikolojik mesafe algısı alt boyutlarının (yöneticinin yabancı pazar deneyimi, yöneticinin kültürel farklılıkları bilmesi, personel uzmanlığı ile işletme yetkinliği) ihracat performansı üzerinde anlamlı bir etkisinin olmadığı belirlenmiştir. Çalışmanın bir diğer sonucu ise hem psikolojik mesafe algısı ana boyutunun hem de ihracat yetkinlikleri ana boyutunun ihracat performansı üzerinde anlamlı bir etkiye sahip olmasıdır. Yapılan çalışma göstermiştir ki ihracat performansını artırmak isteyen KOBİ'ler için gerek psikolojik mesafe algısının ve gerekse ihracat yetkinliklerinin güçlendirilmesi önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
Export is the shortest way to reach foreign markets. On the other hand, export is not only the marketing of the manufactured product abroad. In order to achieve success in a market to be exported, it is extremely important to determine the plans and strategies specific to the target market and to act in harmony with these markets. At this point, perception of psychological distance and export competencies emerge as two important factors that have the potential to have an impact on export performance. In the current study, the effect of export competencies and psychological distance perception on export performance was examined on 170 SMEs operating in Konya. When the export competency dimensions of the enterprises and the results of the multiple linear regression analysis of the export performance are evaluated; It has been determined that the export competency sub-dimensions of the enterprises, the export experience of the employees, the export commitment of the enterprises and the marketing planning ability of the enterprises have a significant effect on the export performance of the enterprise. On the other hand, it was determined that other export competence sub-dimensions (export experience of the firm and export knowledge of the firm) did not have a significant effect on export performance. When the psychological distance perception dimensions of the enterprises and the results of the multiple linear regression analysis of export performance are evaluated; It has been determined that the sub-dimensions of psychological distance perception in enterprises, cooperation and institutionalization, and the variables of international market experience of enterprises have a significant effect on the export performance of the enterprise. However, it was determined that other psychological distance perception sub-dimensions (manager's foreign market experience, manager's knowledge of cultural differences, personnel expertise and business competence) did not have a significant effect on export performance. Another result of the study is that both the main dimension of psychological distance perception and the main dimension of export competencies have a significant effect on export performance. The study has shown that it is important to strengthen both the psychological distance perception and export competencies for SMEs who want to increase their export performance.