Senkron uzaktan matematik eğitimine yönelik motivasyon ve öz-düzenleme düzeyleri: Bir ölçek geliştirme çalışması
Levels of motivation and self-regulation for synchronous distance mathematics education: A scale development study
- Tez No: 822950
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışmanın amacı, ortaokul öğrencilerinin çevrimiçi uzaktan matematik derslerine yönelik motivasyon ve öz-düzenleme becerilerini ölçebilecek geçerli ve güvenilir bir ölçek geliştirmektir. Çalışmada nicel araştırma deseni kullanılmıştır. Ölçek geliştirme süreci altı adımda gerçekleştirilmiştir. İlk adım olarak madde havuzunun oluşturulması için literatür taraması yapılmıştır. Literatürde yer alan uzaktan eğitim, motivasyon ve öz-düzenleme kavramları incelenmiştir. Bu kavramlar ile ilgili ulusal ve uluslarası çalışmalar incelenmiştir. Bununla birlikte bu kavramların farklı değişkenler ile ilişkisine yer veren çalışmalara yönelik literatür taraması yapılarak ana kavramları etkileyen etmenler araştırılmıştır. Bu sayede bu kavramlara yönelik genel boyutlar belirlenmiştir. Ardından örneklemi oluşturan gruptan rastgele seçilen 20 öğrenci ile görüşme yapılarak madde havuzunu oluşturacak maddeler ile ilgili fikir sahibi olunmuştur. Araştırmanın ikinci aşamasında kullanılacak ölçek türü belirlenmiştir. Ölçek türünü belirlerken, kullanım kolaylığı, ölçülecek özellikler ve katılımcıların seviyeleri göz önünde bulundurularak 5'li likert tipi ölçek tercih edilmiştir. Üçüncü adımda hazırlanan madde havuzu ile ilgili uzman görüşü alınmıştır. Konu ile ilgili alanında uzman kişilerin görüşleri alınarak amaç için işe yaramayan veya aynı amaca hizmet eden maddelerde ölçekten atılmıştır. Ardından dil alanında uzman kişilerin görüşleri alınarak seviye, dil bilgisi ve anlatım yönünden azaltma ve düzeltmeler yapılmıştır. Dördüncü aşama ise pilot uygulamanın yapılmasıdır. Asıl uygulamada karşılaşılabilecek sorunları önceden görerek engellemek ve anlaşılırlığını test etmeye yönelik pilot uygulama yapılmıştır. Burada temel amaç ölçeğin anlaşılabilirliğini test etmektir. Gerçekleştirilen pilot uygulamada yanlış anlaşılabilecek veya anlaşılması zor olan herhangi bir maddeyle karşılaşılmamıştır. Dolayısıyla bu adımda hiçbir madde çıkarılmamıştır. Yapı geçerliğini incelemek amacıyla doğrulayıcı faktör analizi yapılmıştır. İlk olarak faktör yükleri incelendiğinde motivasyon ölçeğinde iki, öz-düzenleme ölçeğinde ise üç maddenin 0,30' un altında kaldıkları için ölçekten çıkarıldılar. Yapılan analizler sonucunda uyum indekslerinin literatüre göre kabul edilebilir ve mükemmel uyum gösterdiği görülmüştür. Son adım olarak güvenirlik çalışmaları gerçekleştirilerek çalışmada ölçeğe ait maddelerin madde toplam korelâsyonlar belirlenmiştir. Ölçeğin iç tutarlılık ölçümleri için tercih edilen Cronbach Alpha katsayısı motivasyon ölçeği için 0,881 ve öz-düzenleme ölçeği için 0,875 olarak hesaplanmıştır. Ölçeğin alt boyutlarına ait Cronbanch Alpha katsayıları ise; Motivasyon için (dikkat 0,729; ilişki 0,753; güven 0,721; doyum 0,712 ve eylem 0,709), öz-düzenleme (davranışsal 0,801; çevresel 0,729 ve gizli 0,705) olarak hesaplanmıştır. Ayırt ediciliğini test etmek amacıyla gerçekleştirilen alt ve üst %27'lik grupların puan ortalamaları arasındaki farklılığın 0,01 düzeyinde anlamlı olduğu görülmüştür. Araştırmanın sonucunda geçerli ve güvenilir bir ölçek oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims to develop a valid and reliable scale that can measure middle school students' motivation and self-regulation skills in online remote mathematics lessons. The study used a quantitative research design. The scale development process was conducted in six steps. The first step involved conducting a literature review to create an item pool. Distance education, motivation, and self-regulation concepts which were in literature were examined. National and international studies related to these concepts were reviewed. Additionally, studies exploring the relationship of these concepts with different variables were examined to identify the factors influencing these concepts. This process helped determine the general dimensions related to these concepts. Subsequently, interviews were conducted with 20 randomly selected students from the sample group to gain insights into the items that would constitute the item pool. In the second stage of the research, the type of scale to be used was determined. Considering the ease of use, the characteristics to be measured, and the participants' levels, a 5-point Likert-type scale was preferred. Expert opinions were obtained regarding the prepared item pool in the third step. Items that were not useful for the purpose or served the same purpose were eliminated from the scale based on the opinions of experts in the field. Then, the opinions of language experts were sought to make reductions and corrections in terms of clarity, grammar, and expression. The fourth step involved conducting a pilot application. A pilot application was carried out to anticipate and prevent problems encountered in the actual implementation and test comprehensibility. The main aim here was to test the clarity of the scale. No items that could be misunderstood or were difficult to understand were encountered in the pilot application. Therefore, no items were removed in this step. Confirmatory factor analysis was performed to examine the construct validity. First of all, when factor loads were examined, two items in the motivation scale and three items in the self-regulation scale were below 0,30 so they were excluded from the scale. As a result of the analyzes made, it was seen that the fit indices were acceptable and perfectly fit according to the literature. Finally, reliability studies were conducted, and the item-total correlations of the scale items were determined. The preferred Cronbach's alpha coefficients for internal consistency measurements of the scale were calculated as 0,881 for the motivation scale and 0,875 for the self-regulation scale. The Cronbach's alpha coefficients for the sub-dimensions of the scale were calculated as follows: For motivation (attention 0,729; relationship 0,753; trust 0,721; satisfaction 0,712 and action 0,709), for self-regulation (behavioral 0,801; environmental 0,729 and confidential 0,705). To test discriminability, the differences in mean scores between the lower and upper 27% groups were found to be significant at the 0,01 level. As a result of the research, a valid and reliable scale has been created.