Evaluation of the knowledge level of nurses about postpartum hemorrhage
Hemşirelerin postpartum kanama hakkında bilgi düzeylerinin değerlendirilmesi
- Tez No: 822971
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKÇE BANU ACAR GÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Postpartum kanama, tedavi edilebilir ve önlenebilir anne ölümlerinin önde gelen nedenlerinden biri olarak kabul edilmektedir. Çalışmanın amacı, hemşirelerin postpartum kanamaya ilişkin bilgi ve beceri düzeylerini değerlendirmek ve hemşire bilgisi ile demografik veriler arasındaki ilişkiyi belirlemektir. Tanımlayıcı tipteki çalışma, Irak'ın Misan kentinde, Misan Çocuk ve Doğum Hastanesi'nde çalışan 300 hemşire ile yürütülmüştür. Verileri toplamak için tanıtıcı bilgi formları, 'Doğum Sonrası Kanamadan Kaçınmaya İlişkin Hemşirenin Pratik Becerilerinin Değerlendirilmesi' kullanılmıştır. İstatistiksel analizde frekans, yüzde ve aritmetik ortalama kullanılmış ve çalışma, hemşirelerin yarısından fazlasının 0,54 aritmetik ortalama ile postpartum kanama hakkında doğru cevaba sahip olduğunu ve ayrıca 0,59 aritmetik ortalama ile hemşireler postpartum kanama konusunda doğru hemşirelik becerilerine sahip olduğunu ortaya koymuştur. Bu çalışmada, hemşirelerin postpartum kanamalı kadınları önleme, tespit etme ve yönetme bilgi ve becerilerini artırmak için doğum sonu kanama konusunda eğitim kurslarına katılmalarının teşvik edilmesi gerektiği görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Postpartum hemorrhage is considered one of the leading causes of treatable and preventable maternal deaths. The study aims to evaluate the knowledge and skill levels of nurses about postpartum hemorrhage and find out the relationship between nurse knowledge and demographic data. A descriptive study was conducted in Misan, Iraq, for 300 nurses working in Misan Children's and Maternity Hospital. Introductory information forms, 'Assessment of Nurse's Practical Skills Regarding Avoidance of Postpartum Hemorrhage, were used to collect the data. Frequency, percentage, and arithmetic mean were used in the statistical analysis, and the study reveals that more than half of the nurses have the correct answer about postpartum hemorrhage with an arithmetic mean of 0.54. And with an arithmetic mean of 0.59, nurses have correct nursing skills about postpartum hemorrhage. In this study, it is seen that the nurses should be encouraged to participate in training courses in postpartum hemorrhage to increase their knowledge and skills to prevent, detect, and manage women with postpartum hemorrhage.