Yerel demokrasi ve kent hizmetleri açısından mahalle muhtarlıkları: Antalya, Kepez ve Muratpaşa ilçeleri örneği
In terms of local democracy and urban services neighborhood headmen: The case of Antalya, Kepez and Muratpaşa districts
- Tez No: 822985
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ LEİLA AKBARISHAHABI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kapadokya Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kent, Çevre ve Yerel Yönetimler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Demokrasinin vazgeçilmez uygulayıcısı olarak görülen yerel yönetimlerin, yerel demokrasi ve kent hizmetleri konularındaki çalışmaları demokrasinin güçlendirilmesine büyük katkı sağlamaktadır. Bu bağlamda kent hizmetlerinde halka en yakın konumda bulunan ve medeniyetimizde de köklü bir tarihe ve etkin bir işleve sahip olan mahalle muhtarlıklarının, günümüz kentlerinin yönetiminde daha fazla etkin olması tartışılmaktadır. Bu çalışmada yerelleşmenin nasıl uygulandığı ve yerelleşmeye mahalle muhtarlıklarının ne şekilde katkı sağladığı açıklanmaya çalışılmıştır. Mahalle muhtarlıklarının zaman içerisinde işlevinin azaltılması ve konumunun net olarak belirlenmemiş olması daha fazla demokratikleşme hayali olan ülkemizde muhtarlık müessesesine yeterince önem verilmediğinin göstergesidir. Mahalle yönetimlerinin, mevzuatla yetkileri ve konumu belirlendikten sonra sosyal, ekonomik ve yönetsel konularda toplumun problemlerinin çözümünde katkı sağlayan birimler olması mümkündür. Bu çalışmada yapılan literatür taraması ile mahalle kavramı ve muhtarlık müessesesinin tarihten günümüze serüveni ortaya konulmuş ve günümüzdeki mahalle yönetimlerinin sorunları tahlil edilmiştir. Ayrıca, sosyal bilimlerde nitel araştırma yöntemleri kullanılarak Antalya'nın Kepez ve Muratpaşa ilçelerinde görev yapmakta olan 20 mahalle muhtarı ile yüz yüze görüşülüp mülakat yapılmıştır. Kepez ve Muratpaşa ilçeleri toplam bir milyondan fazla nüfusu ile önemli birer konuma sahiptirler. İlçelerde bulunan mahallelerin çeşitli sorunları bulunmaktadır. Geleneksel mahallede, mahalle yönetimleri tarafından uygulanan hizmetlerin günümüz mahallesinde muhtarlarca birebir uygulanması mümkün görülmemektedir. Buna karşın komşuluk, dayanışma, sosyal yardım, sosyal aktivite gibi sosyal konularda ve mahallenin yönetsel konularında muhtarların yetkilerinin genişletilmesi gerekmektedir. Muhtarlıkların, mevzuattan kaynaklanan sorunlarının çözülmesi durumunda, yerel demokrasinin güçlendirilmesine ve kent hizmetlerine daha fazla katkı sağlayacağı anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The works of local governments, which are seen as indispensable implementers of democracy, on local democracy and urban services contribute greatly to the strengthening of democracy. In this context, it is discussed that neighborhood headmen, which are closest to the public in city services and have a deep-rooted history and an effective function in our civilization, should be more effective in the management of today's cities. In this study, it has been tried to explain how localization is implemented and how the neighborhood headmen contribute to localization. The fact that the functions of neighborhood headmen have decreased over time and their position has not been clearly determined is an indication that the institution of headman is not given enough importance in our country, which has the dream of more democratization. It is possible for the neighborhood administrations to be units that contribute to the solution of the problems of the society in social, economic and administrative issues after their authorities and position are determined by the legislation. In this study, with the literature review, the concept of neighborhood and the adventure of the headman institution from history to the present have been revealed and the problems of today's neighborhood administrations have been analyzed. In addition, using qualitative research methods in social sciences, face-to-face interviews were conducted with 20 neighborhood headmen working in Antalya's Kepez and Muratpaşa districts. Kepez and Muratpaşa districts have an important position with a total population of more than one million. Neighborhoods in districts have various problems. In the traditional neighborhood, it is not possible to implement the services implemented by the neighborhood administrations one-to-one by the headmen in today's neighborhoods. On the other hand, it is necessary to expand the powers of the headmen in social issues such as neighborhood, solidarity, social assistance, social activity, and in solving the problems of the neighborhood and in administrative matters. It has been understood that if the problems of the headmen arising from the legislation are resolved, they will contribute more to the strengthening of local democracy and city services.