Türkiye'de yaşanan darbeler ve darbe girişimleri sonrası yapılan yasal düzenlemelerin askeri yönetime etkileri
Coups experienced in Turkey and effects of legal regulations after coup attempts on military administration
  1. Tez No: 822997
  2. Yazar: ESRA TEZEL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ VALERIY MORKVA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kapadokya Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Gelişmekte olan ülkelerde sık sık karşımıza çıkan askeri darbeler, ilgili ülkenin silahlı kuvvetleri tarafından, siyasi yönetimde yetkinin ele geçirilmesidir. Türkiye de gelişim süreci boyunca dört defa darbeye, altı defa darbe girişimine sahne olmuştur. Türk Silahlı Kuvvetler; genel itibariyle laikliğin tehlike altında olduğu, siyasi yönetimin yetersiz olduğu gibi gerekçelerle bazen doğruda bazen de dolaylı olarak siyasi yönetimi vesayet altına almıştır. Bu araştırma ile 27 Mayıs 1960 darbesi ile başlayan ve 15 Temmuz 2016 darbe girişimine kadar çeşitli zaman dilimlerinde ortaya çıkmış olan darbeler ve darbe girişimleri detaylı olarak incelenmiş ve sonuçları askeri yönetimi etkileyen faktörler bazında açıklanmıştır. Darbeler sonrası askeri yönetimlerin daha imtiyazlı ve refah bir yönetim süreci yaşadığı sonucuna ulaşılmıştır. Darbe girişimleri sonrası ise askeri yönetimlerin olaylardan etkilendiği ancak darbe girişimlerini gerçekleştiren askeri personellerin yargılamalar ve cezalar boyutuyla olumsuz etkilendiği tespit edilmiştir. Darbeler sonrası askeri yönetimin siyasi yönetimde etkili olması sonucu Türkiye'de daha otoriter süreçler yaşandığı tespit edilmiştir. Darbe girişimleri sonrası ise daha çok anokrasi ile açıklanabilir. Yarı demokrasi de diyebileceğimiz anokrasi; kısmen diktatör kısmen demokratik yöneticilerin söz sahibi olduğu hükümet biçimleridir.
Özet (Çeviri)
Military coups, which are frequently encountered in developing countries, are the seizure of authority in the political administration by the armed forces of the relevant country. Throughout its development process, Turkey has witnessed four coups and six coup attempts. Turkish Armed Forces; In general, it has taken the political administration under its tutelage, sometimes directly and sometimes indirectly, on the grounds that secularism is in danger and the political administration is insufficient. With this research, coups and coup attempts that started with the coup of May 27, 1960 and emerged in various time periods until the coup attempt of July 15, 2016 were examined in detail and their results were explained on the basis of the factors affecting the military administration. After the coups, it was concluded that the military administrations experienced a more privileged and prosperous administration process. After the coup attempts, it was determined that the military administrations were affected by the events, but the military personnel who carried out the coup attempts were more affected by the dimensions of the trials and punishments. It has been determined that more authoritarian processes are experienced in Turkey as a result of the military administration being effective in the political administration as a result of the coups. After the coup attempts, it can be explained mostly with anocracy. Anocracy, which we can also call semi-democracy; are forms of government in which partly dictatorial and partly democratic rulers have a say.