Distopyalar ve ütopyalarda toplumsal cinsiyet eşitliği bağlamında kadın ve otorite ilişkisinin karşılaştırılması
Comparison of the relationship between women and authority in the context of gender equality in dystopias and utopias
- Tez No: 822996
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GAMZE TURGAYLI ZENGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kapadokya Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Öznesi erkek olan bir düşünce sisteminin oluşturacağı davranış kalıplarının tamamının eril özellikler göstermesi kaçınılmaz bir durumdur. Günümüzde cinsiyet, görünür ya da görünmez bir güçlendirici unsur olarak toplumsal yapının, normların ve tabi iktidarın temel destekleyicileri arasında yer almaktadır. Her ne kadar feminist düşünce, cinsiyetin bu ağırlıklı rolünü kırmaya çalışsa da mevcut durumda ataerkil toplumsal yapının her alanına sirayet eden cinsiyetçi bakış açısı kadın erkek arasındaki eşitsizliğin varlığını korumasına sebep olmaktadır. Bu alandaki akademik çalışmalar ise çoğunlukla mevcut durum analizleri, eşitsizliğin giderilmesine yönelik çözüm önerileri, farklı disiplinlerde cinsiyetçi bakışın sebep olduğu negatif yapının tespiti gibi alanlarla sınırlı kalmaktadır. Ancak cinsiyetin belirleyici olmadığı bir toplum tahayyülü ve böyle bir toplumsal yapının nasıl şekillenebileceği sorusu, kurgusal özellikleri nedeniyle, akademik çalışmalarda sınırlı yer bulmaktadır. Toplumsal hayatın içinden cinsiyet olgusunun çıkarıldığı bir durumda toplum nasıl şekillenmektedir? Topluluk halinde yaşamın başladığı ve hayatın her alanında varlık gösteren iktidar olgusu, böyle bir tahayyülde nereden beslenir? Eril düşüncenin tamamen hakim olduğu, kadın erkek arasında cinsiyet olgusunun belirleyici unsur olmadığı ya da cinsiyetin toplumsal yapının içinde yer almadığı kurgular ve bu kurgulardaki toplumsal yapı ve iktidar ise ütopya ve distopyaların konuları arasında yer bulmuştur. Fakat kurgusal metinler zaman zaman mevcut durumun gediklerini gösteren, daha iyiye ulaşılabileceğini ya da bozuk giden bir yapıda yapılan yanlışlara devam edilmesi durumunda ortaya çıkabilecek kötü tahayyülleri göstererek bugünü anlamamıza yardımcı olan metinler olarak da okunabilmektedir. Böyle bir düşüncenin kaynaklık ettiği bu çalışmada topluluk halinde yaşamın başladığı ilk andan itibaren insan hayatına giren iktidar ve temel güçlendirici unsuru olan cinsiyet olgularına değinilecek olup, ütopya ve distopyalarda söz konusu iki unsur arasındaki ilişki ele alınacaktır. Bu bağlamda“Karanlığın Sol Eli”,“Damızlık Kızın Öyküsü”,“Ada”ve“Kadınlar Ülkesi”metinleri üzerinde toplumsal cinsiyetin iktidar ve otorite açısından yansıması değerlendirilecektir.
Özet (Çeviri)
It is inevitable that all of the behavior patterns that will be created by a thought system whose subject is male will show masculine characteristics. Today, gender, as a visible or invisible empowering element, is among the main supporters of social structure, norms and subordinate power. Although feminist thought tries to break this predominant role of gender, the gender perspective that permeates every aspect of the patriarchal social structure in the current situation causes the inequality between men and women to persist. Academic studies in this field, on the other hand, are mostly limited to areas such as current situation analysis, solution proposals to eliminate inequality, and the detection of negative structures caused by sexist views in different disciplines. However, the imagination of a society in which gender is not a determinant and the question of how such a social structure can be shaped finds a limited place in academic studies due to its fictional features. How is society shaped in a situation where the gender phenomenon is removed from social life? From where does the phenomenon of power, which begins life as a community and exists in all areas of life, feed in such an imagination? The fictions in which masculine thought is completely dominant, the gender phenomenon between men and women is not the determining factor or gender is not included in the social structure, and the social structure and power in these fictions are among the subjects of utopia and dystopia. However, fictional texts can be read from time to time as texts that show the current situation's flaws, that better things can be achieved, or that help us understand the present by showing the bad imaginations that may arise if the mistakes made in a broken structure are continued. In this study, which is the source of such a thought, the power that enters human life from the first moment of life as a community and gender, which is the main empowering element, will be discussed, and the relationship between these two elements in utopia and dystopias will be discussed. In this context, the reflection of gender in terms of power and authority on the texts“The Left Hand of Darkness”,“The Handmaid's Tale”,“The Island”and“The Land of Women”will be evaluated.