İbn Seyyidünnâs ve Nûrü'l-'uyûn adlı eserinin çeviri ve tahlili
Ibn Seyyidunnas and his book named Nûru'l-'uyûn translation and analysis
- Tez No: 822999
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BİLAL GÖK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
İbn Seyyidünnâs hicri yedinci yüzyılın sonu ile sekizinci yüzyılın ilk yarısına kadar yaşamış olup kendi dönemine izler bırakan muhaddis, fakih, edip ve tarihçidir. İbn Seyyidünnâs hadis ilmindeki şöhretiyle ön plana çıkmakla birlikte daha çok Hz. Peygamber'in hayatına dair te'lîf ettiği“'Uyûnü'l-es̱er fi fünûni'l-meğâzî ve'ş-şemâil ve's-siyer”adlı eseri ile tanınmıştır. Müellifimiz ilerleyen zamanda söz konusu eserini sadeleştirip“Nûrü'l-'uyûn”ismini verdiği özet bir eser ortaya koymuştur. İki bölümden oluşan bu çalışmamızın ilk bölümünde, İbn Seyyidünnâs'ın“Nûrü'l-'uyûn”adlı matbû eserin çevirisini yaptık. Çeviriye önce müellifimizin hayatıyla başladık. Çeviriyi yaparken anlaşılır kelimeler ve güncel cümleler ile sözcüklerin doğru yazımı ve kısaltmaları için gerekli hassasiyeti gösterdik. Çalışmamızın ikinci bölümünde ise çevirisi yapılan eserin tahlilini yaptık. Her bir bölümü kendi başlığı altında ele alıp, analiz (tahlil) yaptık. Örneğin çevirisini yaptığımız matbû eserde Hz. Peygamber'in Âdem'e (a.s.) kadarki soy kütüğü ile alakalı bir görüş zikredilmişken, tahlil bölümünde farklı rivayetleri senedleriyle beraber zikrettik.
Özet (Çeviri)
Ibn Sayyidnnas is a muhaddis, jurist, writer and historian who lived from the end of the seventh century to the first half of the eighth century, leaving traces of his own time. Although Ibn Sayyidunnas comes to the forefront with his fame in the science of hadith, it is mostly about He is known for his work named“'Uyûnü'l-es̱er fi fünûni'l-meğâzî ve'ş-şemâil ve's-siyer”which he wrote about the life of the Prophet. In the future, our author simplified his work and produced a summary work that he named“Nûrü'l-'uyûn”. In the first part of this work, which consists of two parts, we translated the printed work of Ibn Sayyidunnas called“Nûrü'l-'uyûn”We first started the translation with the life of our author. While translating, we showed the necessary sensitivity for the correct spelling and abbreviations of the words with understandable words and current sentences. In the second part of our study, we analyzed the translated work. We handled each section under its own heading and analyzed it. For example, in the printed work that we translated, While an opinion has been mentioned about the genealogy of the Prophet up to Adam (a.s.), we have mentioned different narrations together with their certificates in the analysis section.