Türkiye'de savunma harcamalarının ekonomik büyümeye etkisi ve seçili dünya ülkelerine yakınsama analizi
The effect of defense expenditures on economic growth in Turkey and the analysis of convergence to selected world countries
- Tez No: 823000
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ŞEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Savunma harcamalarının dünyadaki ülke ekonomileri üzerinde olumlu ve olumsuz etkileri vardır. Savunma harcamalarının olumlu etkilerinin ortaya çıkabilmesi için savunma sanayi ürünlerinin ihraç edilmesi büyük önem arz etmektedir. Savunma sanayi üretim ve ihracatında daha çok ileri derecede sanayileşmiş-gelişmiş ülkeler öne çıkarken, gelişmekte olan ülkeler de savunma sanayine yatırım yaparak ekonomik büyümeyi artırmayı ve bir yakınsama süreci ile gelişmiş ülkeleri yakalamayı hedeflemektedirler. Gelişmekte olan ekonomilerden biri olan Türkiye, giderek artan savunma sanayi harcamaları ve ihracatı ile öne çıkmaktadır. Bu tez çalışmasında Türkiye'nin savunma harcamaları ile GSYİH büyümesi arasındaki ilişki incelenmekte ve Türkiye'nin ABD, Avrupa Birliği, Çin ve Rusya'nın savunma harcamalarına olan yakınsaması analiz edilmektedir. Uzun dönem ARDL hata düzeltme modeline dayalı analiz bulguları, askeri harcamalarda meydana gelecek bir artışın GSYİH'yı uzun dönemde negatif olarak etkileyeceğini göstermiştir. Çeşitli birim kök testlerinin analiz sonuçları ise Türkiye'nin savunma harcamalarının Çin ve Rusya'nın savunma harcamalarına yakınsadığını, ancak aynı yakınsama eğiliminin ABD ve Avrupa Birliği bağlamında geçerli olmadığını göstermiştir
Özet (Çeviri)
Defense expenditures have positive and negative effects on the economies of countries around the world. Exporting defense industry products is of great importance for the positive effects of defense expenditures to emerge. While highly industrialized and developed countries come to the fore in defense industry production and exports, developing countries also aim to increase economic growth by investing in the defense industry and to catch up with developed countries with a convergence process. As one of the developing economies, Turkey stands out with its increasing defense industry expenditures and exports. In this thesis, the relationship between Turkey's defense expenditures and GDP growth is examined and the convergence of Turkey's defense expenditures of the USA, European Union, China and Russia is analyzed. The analysis findings based on the long-term ARDL error correction model showed that an increase in military expenditures will negatively affect GDP in the long run. The analysis results of various unit root tests showed that Turkey's defense expenditures converged to the defense expenditures of China and Russia, but the same convergence trend is not valid in the context of the USA and the European Union.