Covid-19 pandem dönemi öncesi ve sonrası e-ticaret ve ekonomik büyüme arasındaki ilişki
The relationship between e-commerce and economic growth before and after the Covid-19 pandemic period
- Tez No: 823003
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖMER FARUK DERİNDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, Ekonomi, Econometrics, Economics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve İşletmecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Uluslararası e-ticaret, günümüz küreselleşmiş dünyasında işletmeler için sınırları aşan bir pazarlama fırsatı sunmaktadır. Teknolojik ilerlemeler ve internetin yaygınlaşmasıyla birlikte işletmeler, coğrafi sınırların ötesinde potansiyel müşterilere ulaşabilme imkanı elde etmiştir. Bu durum, işletmelere yeni pazarlara açılma, büyüme fırsatları yakalama ve rekabet avantajı elde etme imkanı sunmaktadır. Ancak, uluslararası e-ticaretin başarılı bir şekilde gerçekleştirilebilmesi için dikkate alınması gereken birçok faktör bulunmaktadır. Covid-19 salgınıyla birlikte e-ticaret sektörü büyük bir ivme kazanmış ve birçok tüketici alışverişlerini çevrimiçi platformlardan yapmaya yönelmiştir. Salgın önlemleri nedeniyle fiziksel mağazaların kapanması veya kısıtlamalara tabi tutulması, tüketicilerin güvenli ve kolay bir şekilde ürün ve hizmetlere erişmek için e-ticaret platformlarını tercih etmelerine yol açmıştır. Bu çalışmada ise Covid-19 pandemisinin, e-ticaretin seyrinde bir değişiklik oluşturup oluşturmadığı nicel yöntemler kullanılarak araştırılmıştır. Bu bağlamda Covid-19 dönemi öncesi ve sonrasında ekonomik büyüme ile e-ticaret arasındaki ilişkinin farklılaşıp farklılaşmadığı sorusunun cevabı panel veri regresyonu kullanılarak araştırılmıştır. Veri seti olarak 28 ülkenin ekonomik büyüme verileri kullanılmıştır. Bağımlı değişken olarak ülkelerin e-ticaret hacimleri, bağımsız değişken olarak ise 28 Avrupa ülkesinin ekonomik büyüme verileri ve pandemi dönemini tanımlamak üzere kukla değişken kullanılmıştır. Ülkelere dair e-ticaret hacmi verilerine Eurostat veri tabanından, ekonomik büyüme verilerine ise Worldbank veri tabanından ulaşılmıştır. Kukla değişken marifetiyle pandemi sonrası dönemde regresyon doğrusunun sabitinde ve eğiminde farklılaşma olup olmadığı incelenmiştir. Sonuç itibariyle pandemi döneminde e-ticaret değişkeninde istatistiksel olarak anlamlı bir artış olduğu iki farklı analiz sonucuna göre ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
International e-commerce offers businesses a cross-border marketing opportunity in today's globalized world. With technological advancements and the widespread adoption of the internet, enterprises have gained the capability to reach potential customers beyond geographical boundaries. This situation provides businesses with the opportunity to expand into new markets, seize growth prospects, and gain a competitive advantage. However, there are several factors to consider for the successful execution of international e-commerce. The e-commerce sector experienced a significant boost with the outbreak of the Covid-19 pandemic, as many consumers shifted to making purchases through online platforms. Due to pandemic measures, the closure or restriction of physical stores led consumers to prefer e-commerce platforms for safe and convenient access to products and services. In this study, the potential impact of the Covid-19 pandemic on the trajectory of e-commerce was investigated using quantitative methods. Specifically, it was explored whether there was a divergence in the relationship between economic growth and e-commerce before and after the Covid-19 period, employing panel data regression analysis. Economic growth data from 28 countries were used as the dataset. The dependent variable was the e-commerce volume of countries, the independent variables included economic growth data from 28 European countries, and a dummy variable was used to define the pandemic period. E-commerce volume data for countries were sourced from the Eurostat database, while economic growth data were obtained from the World Bank database. Through the use of the dummy variable, any divergence in the intercept and slope of the regression line after the pandemic period was examined. Ultimately, the study concludes that there was a statistically significant increase in the e-commerce variable during the pandemic period, based on the results of two different analyses.