Hölderlin'de estetik düşünüş ve Tanrı problemi
Aesthetic thought in Hölderlin and the question of God
- Tez No: 823002
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN SUBHİ ERDEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Friedrich Hölderlin, Alman idealizminden realizme, aydınlanmadan mistisizme, ön romantizmden klasizme, dilbilimden dine, modernizmden postmodernizme kadar birçok başlık ve düşünce akımına dahil edilebilecek birçok düşünce geliştirmiş felsefi açıdan heyecan verici bir kişidir. Hölderlin'i daha ilgi çekici kılan nokta, eserlerinde çağdaşları olan Fichte, Kant, Schiller, Goethe, Niethammer, Jacobi, Herder gibi bizzat tanıştığı ve akranı olan düşünürlerin yanı sıra, Spinoza, Platon, Hume, Shaftesbury, Hemsterhious, Leibniz gibi çağdaş düşünürlerin fikirlerinin çatışkılı bir sentezini sergilemesidir. Ancak, tüm bu zengin fikir hazinesi, gençlik yıllarından itibaren peşinden gittiği Tanrı sorunundan beslenmektedir. Bu çalışma, Hölderlin'in bilinç, eğitim, din, siyaset, sanat ve tarih hakkındaki düşüncelerinin onun Tanrı sorunundan büyüdüğünü ve hepsinin ona dair tamamlayıcı yorumlar olduğunu düşünür.
Özet (Çeviri)
Friedrich Hölderlin is an intellectually stimulating figure who develops numerous ideas that encompass various philosophical currents and topics ranging from German idealism to realism, enlightenment to mysticism, pre-romanticism to classicism, linguistics to religion, and modernism to post-modernism. What makes Hölderlin even more intriguing is the conflicting synthesis of ideas found in his works, drawing from his contemporaries such as Fichte, Kant, Schiller, Goethe, Niethammer, Jacobi, Herder, and others, as well as from prominent thinkers of his time like Spinoza, Plato, Hume, Shaftesbury, Hemsterhious, Leibniz, and more. However, at the core of this vast array of ideas lies the problem of God, which Hölderlin actively explored from his early youth. This study considers Hölderlin's thoughts on consciousness, education, religion, politics, art, and history as complementary interpretations of this problem of God.