Birey ve organizasyon kültürü etkileşimi
Individual and organizational culture interaction
  1. Tez No: 82302
  2. Yazar: M. BAHRİ TOPER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLTEKİN RODOPLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
KOCAELİ ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ İŞLETME YÖNETİMİ VE ORGANİZASYON ANABİLİM DALI BİREY VE ORGANİZASYON KÜLTÜRÜ ETKİLEŞİMİ ( TEZ ÖZETİ ) Bu araştırmada askerlik hizmetlerini yapmak üzere Türk Silahlı Kuvvetlerine katılan bireylerin kendi kültürleriyle, askeri organizasyon kültürü arasındaki etkileşim incelenmiştir. Araştırma sonucu; askerlik hizmetini yerine getirmekte olan erlerin kendi kültürlerinden içselleştirdikleri tutum ve davranış kalıplan ile askeri organizasyon kültürü içerisinde sonradan kazandıkları tutum ve davranış kalıpları arasında birbirine yakın ve olumlu bir etkileşim olduğu ortaya çıkmıştır. Tezi Hazırlayan Tez Danışmanı Tez Kabul Tarihi Jüri Üyeleri M. Bahri TOPER Prof.Dr. GültekinRODOPLU 33,06.4 9§S
Özet (Çeviri)
KOCAELİ ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ İŞLETME YÖNETİMİ VE ORGANİZASYON ANABİLİM DALI INDIVIDUAL AND ORGANIZATIONAL CULTURE INTERACTION ( ABSTRACT ) In this survey it was studied about the interaction between the military organizational culture and the individuals' own culture who have joined Turkish Armed Forces in order to execute their military services. In the result of the survey, it was found out that there is a positive and close interaction between the military organizational culture and the attitude and behaviour stereotypes which adopted from individual culture of the soldiers who execute their military services. Tezi Hazırlayan Tez Danışmanı Tez Kabul Tarihi Jüri Üyeleri M. Bahri TOPER ProfDr. Gültekin RODOPLU 03. W>. JS99 Prop. br. ejül-tekJn RoûoPui brol. boct.br. Muîtep tDtSSM. 3.1