Incomplete analytic hierarchy process (AHP) solution methodologies
Tamamlanmamış analitik hiyerarşi prosesi (AHPO) çözüm metodolojileri
  1. Tez No: 823046
  2. Yazar: DOĞUKAN ZORLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KEMAL KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Analitik hiyerarşi prosesi (AHP) çok kriterli karar verme yöntemi olarak bilinen bir yöntemdir. AHP, karar vericiler tarafından kriterler ve alternatifler arasında ikili karşılaştırmalarla oluşturulan matrislere dayanır. Literatürde, bu yöntemin kriterlerin ağırlıklarını ve/veya alternatiflerin göreceli puanlarını değerlendirmede etkili olduğu kanıtlanmıştır. Fakat, AHP yönteminden yararlanmak için karar vericinin tam matrisler oluşturması gereklidir, yani karar vericinin bütün ikili karşılaştırmaları matrislere ataması gerekir. Bu gereklilik, uzmanın bazı ikili karşılaştırmalarda yetersiz bilgiye sahip olması, ikili karşılaştırmalardaki belirsizlik ve zaman sınırlaması gibi nedenlerden dolayı her zaman mümkün olmayabilir. Literatürde, bu sorunu ele almak için birkaç algoritma önerilmiştir, fakat en iyi algoritma konusunda fikir birliği yoktur. Bu çalışmada, mevcut algoritmaların karşılaştırmalı bir analizini sunduk. Ayrıca, tamamlanmamış AHP çerçevesi için yeni parametrik sezgisel algoritmalar da tanıttık. Tanıtılan algoritmalar, farklı deneysel koşullarda mevcut algoritmalarla da karşılaştırılmıştır. Bu yöntemlerin performansları, literatürdeki metriklerin yanı sıra bu araştırmada tamamlanmamış AHP çerçevesinde geliştirilen bir metrik kullanılarak değerlendirilmiştir. Karşılaştırmalar, sayısal ve deneysel olmak üzere iki tür deneyde gerçekleştirilmiştir. Bu deneylerin sonuçlarına göre, tanıtılan algoritmalar rekabetçi bir performans sergilemiş ve bazı deneysel koşullar altında daha iyi performans göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Analytic hierarchy process (AHP) is a well-known multi criteria decision making method. It relies on matrices constructed through pairwise comparisons of criteria and alternatives by decision makers. In the literature, AHP has been proven effective in assessing weights of criteria and/or relative scores of alternatives. However, in order to utilize the AHP method, it is necessary for the decision maker to determine complete matrices, meaning that the decision maker must assign all pairwise comparisons into the matrices. This requirement may not always be feasible due to reasons such as the decision maker's inadequate knowledge in certain pairwise comparisons, uncertainty in the pairwise comparisons, and time constraints. In the literature, several algorithms have been proposed to address this issue, but there is no consensus on the best algorithm. In this study, we provided a comparative analysis of the existing algorithms. Furthermore, we also introduced new parametric heuristic algorithms for the incomplete AHP framework. The proposed algorithms were also compared with the existing algorithms in different experimental conditions. The performances of these methods were assessed utilizing metrics from the literature as well as a metric developed for the incomplete AHP framework in this research. The comparisons were conducted in two types of experiments, i.e., numerical and empirical. According to the results of these experiments, the developed algorithms were competitive, and even demonstrated better performance under some experimental conditions.