Üniversite öğrencilerinin ortoreksiya nervoza eğilimlerinin ve beden algisinin irdelenmesi: SDÜ Spor Bilimleri Fakültesi örneği
Determination of orthorexia nervosa tendency and body perception of university students: Example of Faculty of Sport sciences
  1. Tez No: 823045
  2. Yazar: DİDEM YAZAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNEP SENEM SÖYLEYİCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Spor, Nutrition and Dietetics, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Egzersiz ve Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışma; üniversite öğrencilerinin ortoreksiya nervoza eğilimleri ve beden algılarının Spor Bilimleri Fakültesi örneği kapsamında farklı değişkenlere göre irdelenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırmaya Süleyman Demirel Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesinde öğrenim gören yaş ortalamaları 20.83±2.16 yıl olan, 115 kadın ve 222 erkek öğrenci olmak üzere toplam 337 öğrenci gönüllü olarak katılmıştır. Araştırmada 23 soruluk demografik bilgilerin yanı sıra; Donini ve arkadaşları (2005) tarafından ortoreksiya eğilimini ölçmek amacıyla geliştirilen ve Arusoğlu tarafından Türkçeye uyarlaması yapılarak 4 maddesi çıkarılan Orto 11 ölçeği ve Secard ve Jourard tarafından geliştirilen, Hovardaoğlu tarafından (1993) Türkçeye uyarlanan Beden Algısı Ölçeği kullanılmıştır. Elde edilen veriler Spss 22 paket programı ile analiz edilmiştir. İkili grupları kıyaslamak için Mann Whitney U, ikiden fazla grubun kıyaslanmasında Kruskal Wallis testi uygulanmıştır. Anlamlı fark olduğu görülen bulgularda farkın hangi gruplar arasında olduğunu anlamak için Post Hoc, değişkenler arasındaki ilişkiyi açıklamak için korelasyon testinden yararlanılmıştır. Yapılan analizler sonucunda katılımcıların %50.4' ünün ortorektik eğilim gösterdiği, %9.2' sinin olumsuz beden algısına sahip olduğu tespit edilmiştir. Erkeklerin kadınlara kıyasla ortorektik eğilimleri ve beden algıları daha yüksek bulunmuştur. Beslenme dersi alma ve uyku süresi ölçek puanlarını etkilememiştir. Bireysel sporlar ile uğraşanların beden algısının daha olumlu olduğu görülmüştür. Kronik rahatsızlığın bulunma durumu ortoreksiya eğilimini etkilememiş, sağlık problemi bulunmayan bireylerin daha olumlu beden algısına sahip olduğu saptanmıştır. BKI arttıkça ortoreksiyaya eğilimin arttığı, beden algısının daha olumlu olduğu gözlenmiştir. Sonuç olarak; spor yapan üniversite öğrencilerinin ortoreksiya eğiliminin ve beden algısının yüksek olduğu, yeme bozuklukları konusunda bilinçlendirilmeleri gerektiği ancak beden algısı ile ortoreksiya arasında ilişki olmadığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This work; The aim of this study was to examine the orthorexia nervosa tendencies and body perceptions of university students according to different variables within the scope of the Faculty of Sport Sciences example. A total of 337 students, 115 female and 222 male, with an average age of 20.83±2.16 years, studying at the Faculty of Sport Sciences of Süleyman Demirel University, participated in the study voluntarily. In addition to demographic information of 23 questions; The Ortho 11 scale, which was developed by Donini et al. (2005) to measure orthorexia tendency and was adapted into Turkish by Arusoğlu and 4 items were removed, and the Body Perception Scale developed by Secard and Jourard and adapted into Turkish by Hovardaoğlu (1993) were used. The obtained data were analyzed with Spss 22 package program. Mann Whitney U test was used to compare paired groups, and Kruskal Wallis test was used to compare more than two groups. Post Hoc was used to understand between which groups the difference was in the findings, which were found to be significant, and the correlation test was used to explain the relationship between the variables. As a result of the analysis, it was determined that 50.4% of the participants showed orthorexic tendency and 9.2% had a negative body image. Men's orthorexic tendencies and body perceptions were found to be higher than women. Taking nutrition lessons and sleep duration did not affect the scale scores. It has been observed that the body image of those who are engaged in individual sports is more positive. Presence of chronic illness did not affect the tendency to orthorexia, and individuals without health problems were found to have a more positive body image. It has been observed that as BMI increases, the tendency to orthorexia increases and body image becomes more positive. In conclusion; It was concluded that university students who do sports have a high tendency to orthorexia and body image, and they should be made aware of eating disorders, but there is no relationship between body image and orthorexia.