Kocaeli-Kartepe tarım topraklarının bazı önemli özelliklerinin CBS içinde konumsal analizi
Spatial analysis of some important properties of Kocaeli-Kartepe agricultural soils in GIS
- Tez No: 823049
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN ÖZSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Kartepe, İzmit Körfezi ile Sapanca Gölü arasında yer alan, Marmara, Karadeniz ve Akdeniz iklim özelliklerini gösteren, verimli topraklarıyla tarımsal üretim yönünden bölgede potansiyeli yüksek olan bir ilçedir. Kartepe tarım yanında, turizm ve sanayi yönünden de gelişmektedir. Bölgede hızlı kentleşme ve sanayileşme ile arazilerin amacı dışında kullanımı artmakta, tarımsal üretim ve ürün çeşitliliği olumsuz yönde etkilenmektedir. Bu çalışma ile sürdürülebilir tarım ilkelerini etkileyen çeşitli toprak verimliliği parametrelerinin incelenmesi, tarım alanlarının güncel verimlilik durumunun CBS teknikleri ile mekânsal dağılım haritalarının üretilmesi amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Kartepe is a district located between the Gulf of Izmit and Lake Sapanca, showing the characteristics of the Marmara, Black Sea and Mediterranean climates, and having a high potential in the region in terms of agricultural production with its fertile lands. Besides agriculture, Kartepe is also developing in terms of tourism and industry. With the rapid urbanization and industrialization in the region, the misuse of the lands is increasing, and agricultural production and product diversity are adversely affected. With this study, it is aimed to examine various soil fertility parameters that affect sustainable agriculture principles, and to produce spatial distribution maps of the current productivity status of agricultural lands with GIS techniques.