Design and development of a novel chemogenetic tool to manipulate intracellular pH levels
Hücre içi pH seviyelerini manipüle etmek için yeni bir kemogenetik aracının tasarımı ve geliştirilmesi
  1. Tez No: 823048
  2. Yazar: ASAL GHAFFARI ZAKI
  3. Danışmanlar: Prof. Dr. LEVENT ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Genetik, Bioengineering, Genetics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji-Genetik ve Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
pH dengesizliği patolojik durumlara yol açabilir. Birçok hastalığın gelişiminde pH'nın rolü iyi belirlenmiş olsa da, pH'nın hücresel (bozulmuş) işlevi nasıl etkilediği konusundaki kesin temel mekanizmalar tam olarak anlaşılamamıştır. Bu belirsizliklerin temel nedeni, hücrelerde ve canlıda pH'yı yüksek hassasiyetle manipüle etmek için uygun araçların eksikliğidir. Bu nedenle, daha güvenilir yaklaşımlara acil bir ihtiyaç vardır; yüksek seçicilik, zaman-mekansal çözünürlük, düşük toksisite ve invaziv olmayan yaklaşımlar. Bu çalışmada, hücre içi pH (pHi) manipülasyonu için ilk substrat tabanlı kemogenetik yaklaşım olan pH-Control teknolojisini geliştirdik. Göstermiş olduğumuz gibi, pH-Control teknolojisi ikincil hücre hatlarında pHi'nin geri dönüşümlü ve doza bağımlı bir şekilde asitleştirilmesine izin vermektedir. Bu yeni aracın pH'nın sağlık ve hastalıktaki rolü hakkında çığır açan keşiflere öncülük edeceğine inanıyoruz.
Özet (Çeviri)
pH imbalance can lead to pathological conditions. Although the role of pH in the development of some diseases is well established, the exact underlying mechanisms through which pH affects cellular (mal)function are not entirely clear. The root cause of these uncertainties is the lack of proper tools to manipulate pH in cells and in vivo with high precision. Therefore, there is an urgent need for more reliable approaches, which offer high selectivity, spatiotemporal resolution, and low toxicity and invasiveness. In this study, we developed the first substrate-based chemogenetic approach for the manipulation of intracellular pH (pHi), named pH-Control. We have shown that the pH-Control technology permits acidification of the pHi in a reversible and dose-dependent manner in cultured cells. We are confident that this novel tool will pave the way for groundbreaking discoveries about the role of pH in health and disease.