Tokat ve civarında doğal yapı malzemesi olarak kullanılan kireçtaşlarının paleontolojik ve petrografik özellikleri
Paleontological and petrographic properties of limestone used as natural construction material in tokat and its surroundings
  1. Tez No: 823073
  2. Yazar: MUSTAFA FATİH GÜNEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAZİRE ÖZGEN ERDEM, DOÇ. DR. OKTAY CANBAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışmada, Tokat Devlet Su İşleri tarafından baraj ve gölet gövde dolgularında doğal yapı malzemesi olarak kullanılan kaya ocaklarının paleontolojisinin ve petrografisinin araştırılması amaçlanmıştır. Kireçtaşları ile temsil edilen ocaklar; analizler sonucunda rekristalize, istiftaşı ve vaketaşı olarak sınıflandırılmıştır. Bu ocaklarda paleontolojik incelemeler için iki ölçülü stratigrafik kesit alınmıştır. Ölçülü kesit alımı yapılamayan lokasyonlardan ise nokta örnekler alınmıştır. Örnekler üzerinde bulunan foraminiferlerin ve calpionellerin sistematik tanımlamaları yapılmıştır. Yapılan çalışmalar sonucunda, Protopeneroplis striata (WEYNSCHENCK), Pseudocyclammina lituus (YOKOYAMA), Mohlerina basiliensis (MOHLER), Redmondoides lugeoni (SEPTFONTAINE), Alveosepta jaccardi (SCHRODT), Pseudocyclammina sp., Spirillina ? sp., Redmondoides sp., Everticyclammina sp., Rectocyclammina sp., Neotrocholina sp. foraminifer topluluğu saptanmıştır. Ayrıca Tintinnopsella carpathica (MURGEANU & FILIPESCU), Tintinnopsella longa (COLOM), Calpionella alpina (LORENZ), Calpionellopsis simplex (COLOM), Calpionellopsis oblonga (CADISH) calpionelleri ile miliolid, textularid ve valvulinid formlarına ait foraminiferler tanımlanmıştır. Tanımlanan bu fosil topluluğundan elde edilen yaş verileri ile birimlerin yaşı Üst Titoniyen-Berriaziyen olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the paleontology and petrography of the rock quarries used as natural construction material in dam and pond body fills by Tokat State Hydraulic Works. Quarries represented by limestones; as a result of the analysis, it was classified as recrystallized, packstone and wackestone. In these quarries, two measured stratigraphic sections were taken for paleontological studies. Point samples were taken from locations where measurable sections could not be taken. Systematic descriptions of foraminifers and calpionels in the samples were made. As a result of the studies, foraminifera assemblage such as Protopeneroplis striata (WEYNSCHENCK), Pseudocyclammina lituus (YOKOYAMA), Mohlerina basiliensis (MOHLER), Redmondoides lugeoni (SEPTFONTAINE), Alveosepta jaccardi (SCHRODT), Pseudocyclammina sp., Spirillina ? sp., Redmondoides sp., Everticyclammina sp., Rectocyclammina sp., Neotrocholina sp. were determined. In addition, Tintinnopsella carpathica (MURGEANU & FILIPESCU), Tintinnopsella longa (COLOM), Calpionella alpina (LORENZ), Calpionellopsis simplex (COLOM), Calpionellopsis oblonga (CADISH) calpionelles and miliolid, textularid and valvulinid forms have been identified. The age of the units was determined as Upper Titonian-Berriasian based on fossil assemblage.