Nano akışkan ve fotovoltaik termal (PVT) kollektör destekli hibrit toprak kaynaklı ısı pompası sisteminin deneysel analizi
Experimental analysis of nano fluid and photovoltaic thermal (PVT) collector supported hybrid soil source heat pump system
  1. Tez No: 823085
  2. Yazar: EREN DEĞİRMENCİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULLAH KAPICIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Defense and Defense Technologies
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Savunma Sanayi Teknolojileri ve Stratejileri
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Isı pompası sistemleri birçok uygulama alanına sahip ve yaygın olarak kullanılan teknolojilerden biridir. Savunma sanayi alanında da kendine yer bulan bu sistemler uzak bölgelerdeki kontrol noktaları ve kalekol gibi özel alanların iklimlendirilmesinde kullanılabilir. Son yıllarda bu ısı pompalarından toprak kaynaklı ısı pompaları yüksek etkinlik katsayıları nedeniyle tercih edilmeye başlanmış ve üzerine yoğun çalışmalar yapılmaya başlanmıştır. Fakat bu sistemlerinde çeşitli kısıtlamaları mevcuttur. Genel olarak toprak altındaki ısıyı kullanan bu sistemlerin ısıtma ve soğutma döngülerinde toprağın şarj edilmesi gereklidir. Ayrıca topraktan transfer edilecek ısı miktarı önemli ölçüde toprak ısı değiştirgecinde dolaşan akışkanın ısıl kapasitesi ile ilişkilidir. Fotovoltaik (PV) sistemler ise güneş ışınlarının sahip olduğu enerjiyi elektrik enerjisine dönüştüren sistemler olarak tanımlanabilir. Bu sistemlerde de yüksek sıcaklık verimliliği önemli ölçüde düşürür. Sıcaklık artışını engellemek ve burada atıl olan ısıyı kullanmak amacıyla bu sistemleri birleştirmek yenilikçi yaklaşımlardan biridir. Yukarıda bahsi geçen tüm kusurları minimize etmek amacıyla bu tez çalışmasında nano akışkan destekli hibrit fotovoltaik termal (PV/T) – toprak kaynaklı ısı pompası (TKIP) sisteminin uygulanabilirliği ve performans parametrelerinin deneysel olarak analiz yapılmıştır. Analizlerde sistemin performansı toprak kaynaklı, fotovoltaik ve termal sistemlerin performansı ile ayrı ayrı karşılaştırılarak, genel kazanımlar ortaya koyulmuştur. Yapılan deneylerde PV/T panel çıkışındaki suyun sıcaklığı baz alındığında, NA kullanılarak yapılan deney sonucunda, NA kullanılmadan yapılan deneylere kıyasla panel çıkındaki akışkanın sıcaklığı yaklaşık %15,50 oranında azalmıştır. NA kullanılarak yapılan deneylerde, NA kullanılmadan yapılan deneylere kıyasla, 2,5 m toprak altındaki borunun sıcaklığı yaklaşık %6,2 oranında artış göstermiştir. Bunlarla beraber ısı değiştirme tankının içerisindeki akışkanın sıcaklığı baz alındığında, NA kullanılarak yapılan deneylerde, NA kullanılmadan yapılan deneylere kıyasla ısı değiştirme tankının içerisindeki akışkanın sıcaklığı yaklaşık %4,05 oranında artış göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Heat pump systems are one of the widely used technologies with many application areas. These systems, which also find a place in the field of defense industry, can be used in special ventilation air-conditioning such as remote control points and fortresses. In recent years, among these heat pumps, ground source heat pumps have started to be preferred due to their high efficiency coefficients and they are left to be operated intensively. However, this content has various contents. These systems, which generally use ground equipment heat, include heating of these systems and charging the ventilation in the cooling circuits. In addition, the amount of heat to be transferred from the soil is carried by the thermal capacity of the circulating neck when the soil temperature is changed significantly. Photovoltaic (PV) systems, on the other hand, are directing the energy of the sun's rays into electrical energy. In these systems, high temperature transitions are regulated significantly. Combining these systems in order to avoid the temperature sequence and use the inert heat here is one of the prevention approaches. In order to minimize all the above-mentioned flaws, this thesis study was analyzed as parts of the operating system and performance parameters of the assisted hybrid photovoltaic thermal (PV/T)-source ground heat pump (TKIP) at nano level. In the analyzes, the performance of the system is compared with the performance of the photovoltaic and thermal systems, and general findings are revealed. In the experiments, the water temperature base classes at the PV/T panel exit were reduced by approximately 15.50%, as a result of the experiment using NA, the temperature of the time at the panel exit compared to the experiments using NA. In experiments using NA, the temperature of the pipe containing 2.5 m of soil continues at a rate of about 6.2%, compared to experiments without using NA. However, the temperature base classes of the contents of the heat exchange tanks conduct about 4.05% of the temperature of the charge inside the heat exchanger, in tests using NA, compared to tests using NA.