Süt içme döneminde tam yağlı süte ilave edilen kefir yan ürününün holstein buzağıların gelişimi ve genel sağlık parametreleri üzerine etkisi
The effect of kefir by-product supplemented to whole milk during the suckling period on the growth and health parameters of holstein calves
- Tez No: 823090
- Danışmanlar: PROF. DR. SERKAN ÖZKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Buzağılara oral yolla uygulanan kefir yan ürününün Holstein buzağıların süt içme döneminde gelişim ve sağlık parametreleri üzerine etkileri araştırılmıştır. Çalışmada 21 baş Holstein buzağı kullanılmış ve buzağılar gruplara canlı ağırlık ortalamaları dikkate alınarak dağıtılmışlardır. Buzağılara 4 lt/gün süt iki öğün olarak (sabah 2lt-akşam 2 lt) verilmiştir. Deneme gruplarına kefir yan ürünü 0, 20 ve 40 mL/gün/buzağı olacak şekilde ticari yem katkı maddesi ise 15 g/gün/buzağı olacak şekilde süte ilave edilerek verilmiştir. Buzağıları ardışım üç gün 800 g/gün başlangıç yemi tükettiklerinde sütten kesilmişlerdir. Buzağılara başlangıç yemi ad libitum olarak verilmiş, yonca kuru otu ise sütten kesildikten sonra verilmiştir. Araştırmada elde edilen sonuçlar; kefir yan ürününün buzağıların toplam ve günlük canlı ağırlık artışları önemli oranda arttırdığını ve gelişimlerini iyileştirdiğini göstermiştir. Ancak buzağıların sütten kesim yaşı üzerine önemli etkisi olmamıştır. 20 mL/gün kefir yan ürünü buzağıların toplam ve günlük yem tüketimlerini önemli ölçüde arttırmış ve yemden yararlanma oranını ise önemli ölçüde iyileştirmiştir. Kefir yan ürünü buzağıların nabız ve solunum sayısını, solunum skorunu, rektal sıcaklığını, genel görünüşünü, hastalıklı gün sayısını, dışkı skorunu ve ishalli gün sayısını önemli olmayan oranda etkilemiştir. Buzağıların bağışıklık ve antioksidan belirteçlerinin konsantrasyonu kefir yan ürünü ilavesi ile önemli olmayan ölçüde artmış ve oksidan belirteçlerinin konsantrasyonu ise önemli olmayan ölçüde azalmıştır. Araştırma sonucunda kefir yan ürününün sağlıklı buzağı yetiştirmesinde kullanılma potansiyeli olduğu ancak farklı çevre koşullarında ve farklı dozlarda çalışılarak potansiyelinin net bir şekilde ortaya konulmasında yarar olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The effects of the orally administered kefir by-product on the growth and health parameters of Holstein calves during the suckling period were investigated. In the study, 21 Holstein calves were used, and the calves were divided to the groups by considering their live weight averages. The calves were given 4 L/day whole milk as two meals (2 L in the morning-2 L in the evening). Kefir by-product was supplemented to the experimental groups as 0, 20 and 40 mL/d/calf and commercial feed additive was supplemented to milk as 15 g/d/calf. The calves were4 weaned when they consumed 800 g/d of starter for three consecutive days. The calves were given starter ad libitum, and alfalfa hay was given after the weaning. The results obtained in the study showed that the kefir by-product significantly increased the total and daily live weight gains of the calves and improved their growth performance. However, there was no significant effect on the weaning age of calves. 20 mL/d kefir by-product significantly increased the total and daily feed consumption of the calves and significantly improved the feed conversion ratio. Kefir by-product affected the calves' pulse and respiratory rate, respiratory score, rectal temperature, general appearance, the number of illness days, fecal score and the number of days with diarrhea insignificantly. The concentration of immune and antioxidant markers of calves increased insignificantly with the supplementation of kefir by-product, and the concentration of oxidant markers decreased insignificantly. As a result of the current study, it is thought that the kefir by-product has the potential to be used in the healthy calf rearing, but it will be useful to clearly demonstrate the potential by studying in different environmental conditions and at different doses.