3078 numaralı Bursa Şer'iyye Siciline göre Bursa'da sosyal ve ekonomik hayat (1852-1853)
Social and economic life in Bursa according to Bursa Shariah Registry No. 3078 (1852-1853)
- Tez No: 823144
- Danışmanlar: PROF. DR. KADİR ARSLANBOĞA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 572
Özet
Bu çalışmada, iktisat tarihi çalışmalarına kaynaklık eden şerʻîyye sicillerinden faydalanılmıştır. 3078 numaralı Bursa Kadı Defteri günümüz Türkçesine aktarımı yapılarak değerlendirilmiştir. Çalışmanın ana konusunu oluşturan 3078 numaralı defter H.1268- 1269/M.1852-1853 yıllarını kapsamaktadır. Defterin transkripsiyon işlemi gerçekleştirilirken kelimelerin doğru okunup yazılmasına dikkat gösterilmiştir. Sicil, 19.yüzyıl ortasında Bursa'nın sosyal, ekonomik ve hukuki yapısı hakkında geniş bilgiler içermektedir.“3078 Numaralı Bursa Şerʻîyye Siciline Göre Bursa'da Sosyal ve Ekonomik Hayat (1852-1853)”adlı çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde Bursa'nın ekonomik yapısının ekonomik gelişimi kısa anlatılmaya çalışılmıştır. Birinci bölümde Bursa Şerʻîyye Sicillerinin önemi ve sicillerin kaynak oluşturduğu çalışmalar belirtilmiştir. İkinci bölümde defterde yer alan çeşitli konular tasniflenip başlıkları adı altında incelenmiştir. Ayrıca sicilde yer alan sancak, kaza, mahalle gibi idari bölge isimleri ve meslekler hakkında bilgi verilmiştir. Üçüncü bölümde sonuç olarak değerlendirmeler yer almaktadır. Çalışmanın son bölümü olan ekler kısmında 3078 numaralı Bursa Şerʻîyye Sicilinin transkribe edilmiş metni bulunmaktadır. Bu çalışma ile Bursa'nın ve Osmanlı Devleti'nin sosyal, kültürel, ekonomik, hukuki ve idari yapısı üzerine çalışma yapacak olan araştırmacılara katkı sağlaması amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, the şerʻîyye registers, which are the source of economic history studies, were used. Bursa Kadi Book numbered 3078 has been evaluated by transferring it to today's Turkish. The notebook numbered 3078, which is the main subject of the study, covers the years H.1268-1269/M.1852-1853. During the transcription process of the notebook, attention was paid to the correct reading and writing of the words. The registry contains extensive information about the social, economic and legal structure of Bursa in the middle of the 19th century. The study named“Social and Economic Life in Bursa According to Bursa Shariah Registry No. 3078 (1852-1853)”consists of two parts. In the introduction, the economic development of Bursa's economic structure has been tried to be explained briefly. In the first part, the importance of Bursa Şerʻîyye Registries and the studies on which the registry is a source are stated. In the second part, various subjects in the notebook were classified and examined under the titles. In addition, information was given about the names of administrative regions such as sanjak, district, district and occupations in the registry. In the appendix, which is the last part of the study, there is the transcribed text of the Bursa Şerʻîyye Registry numbered 3078. With this study, it is aimed to contribute to the researchers who will work on the social, cultural, economic, legal and administrative structure of Bursa and the Ottoman Empire.