Orta yaş ve üzeri grubun afet bilincinin değerlendirilmesi: Erzurum-Karaçoban örneği
Evaluation of disaster awareness of the middle age and the older group: The example of Erzurum-Karaçoban
- Tez No: 823151
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERDEM GÜNDOĞDU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Afet Eğitimi ve Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Afet Eğitimi ve Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
Afet; meydana gelmesi durumunda insanları etkileyen, toplumun normal hayatını sekteye uğratan, toplumun baş etme yetisini aşan, can ve mal kaybına neden olan doğal, teknolojik ve insan kaynaklı olaylar olarak tanımlanmaktadır. İnsanlık tarihine bakıldığında afetler var olmuştur ve olmaya devam edecektir. Özellikle deprem, sel, yangın, çığ gibi ani gelişen afetlerin yıkım boyutu daha yüksek olabilir. Bu nedenle afetlerin etkilerinin azaltılmasında kazandırılan afet bilinci önemli rol almaktadır. Bu çalışmada Erzurum ilinin Karaçoban ilçesinde yaşayan 40 yaş ve üzeri 100 kişiye afet bilgi düzeyini ölçmeye yönelik iki kısımdan oluşan bir anket uygulanmıştır. Araştırmaya katılanların %65'i erkek, %35'i kadın, % 60' 40-60 yaş grubu arası, %40'ı 60 yaş üstü, %84'ü evli, %36'sı yükseköğrenim mezunu, %59 bir işte çalışan gruptan oluşmaktadır. Anket sonuçlarına bakıldığında ise %30'u daha önce bir afete maruz kaldığını, %39'u daha önce bir eğitim aldığını belirtmesine rağmen sadece %25'inin evinde bir acil durum çantası olduğunu, %52'sinin yangın söndürme tüpünün nasıl kullandığını bilmesine rağmen sadece %11'inin evinde yangın söndürme tüpünün olduğu görülmüştür. Anket sorularına verilen diğer cevaplarda da benzer durumlar söz konusudur. Bu hususlar göz önüne alındığında bireylerin afetler konusunda nispeten bilgi sahibi olduğu ancak somut tedbirler alma konusunda hala bir adım atmadıkları görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Disaster; it's defined as natural, technological and human-induced events that affect people, disrupt the normal life of the society, exceed the ability of the society to cope, and cause loss of life and property if they occur. When we look at the history of humanity, disasters have existed and will continue to exist. Particularly, sudden disasters such as earthquakes, floods, fires and avalanches may have a higher level of destruction. For this reason, disaster awareness plays an important role in reducing the effects of disasters. In this study, a questionnaire consisting of two parts was applied to 100 people aged 40 and over living in the Karaçoban district of Erzurum province to measure the level of disaster knowledge. 65% of the participants are male, 35% are female, 60% are between the ages of 40-60, 40% are over the age of 60, 84% are married, 36% are higher education graduates, 59% are working in a job. consists of a group. Looking at the results of the survey, although 30% stated that they had been exposed to a disaster before, 39% stated that they had received a training before, only 25% had an emergency bag at home, and 52% knew how to use a fire extinguisher. It was observed that 11% of them had a fire extinguisher at home. There are similar situations in the other answers given to the survey questions. Considering these issues, it has been seen that individuals are relatively knowledgeable about disasters, but they still have not taken a step towards taking concrete measures.