Acil sağlık hizmetlerinde çalışan personellerin mesleki doyumu: Siirt ili örneği
Professional satisfaction of staff working in emergency health services: The case of Siirt
  1. Tez No: 823186
  2. Yazar: ALİ BEYOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BETÜL ÇOLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Teknoloji ve tıp alanındaki gelişmelerle beraber dünya nüfusunun artması ve kentleşme sonucu yeni sağlık sistemlerine ihtiyaç duyulmuştur. Tıp biliminin bir alt dalı olan acil tıp geçmişten günümüze sürekli gelişme göstermiştir. Özellikle son elli yılda acil tıp hastane öncesi ortama taşınarak sağlık sisteminin temel yapı taşlarından biri olmuştur. Teknolojinin gelişmesiyle beraber yeni nesil sağlık araçları, gelişmiş haberleşme/GPS sistemleri ve güncel hukuk sistemiyle çok daha etkin bir acil sağlık hizmeti verilmektedir. Bununla birlikte acil sağlık hizmetleri, son zamanlarda artan iş yükü, personellerin sağlık sorunları, personellere yönelik fiziki ve sözlü saldırılardan dolayı kamuoyu ve siyasi mekanizmaların dikkatini çekmektedir. Acil sağlık hizmetleri çalışanları yoğun stres, şiddet ve bulaşıcı hastalıklara maruz kalan bir meslek grubudur. Bu psikolojik ve fiziksel olumsuz etkiler zamanla çalışma motivasyonlarını da etkileyebilmektedir. Bu motivastonlardan biri de iş doyumudur. İş doyumu her meslek grubunda önemli bir faktördür. Çalışanların başarılı ve mutlu olabilmeleri için en önemli gereksinim iş doyumudur. Bu gereksinim sonucunda çalışanın mesleğinde kendisini mutlu eden olumlu duygulara sahip olmasıdır. İş doyumu farklı meslek veya aynı meslek gruplarında bile farklılık gösteren bir özelliğe sahiptir. Bu çalışmada hastane öncesi acil sağlık hizmetlerinde çalışanların iş doyum düzeylerinin tespiti ve buna etki eden etmenlerin belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışma kapsamında Siirt ilinde hastane öncesi acil sağlık hizmetlerinde çalışan toplam 191 katılımcıya ulaşılmıştır. Çalışmada Minnesota Doyum Ölçeği kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen bulgular SPSS 25.0 programı ile analiz edilmiştir. Katılımcıların düzeylerinin belirlenmesinde standart sapma ve ortalama kullanılmıştır. Katılımcıların iş tatmini düzeyi 2.76±0.87 ile orta düzeyde olduğu belirlenmiştir. İş tatmininin alt boyutları incelendiğinde içsel doyumun 2.97±0.89 ile orta düzey olduğu saptanmıştır. Bir diğer alt boyut olan dışsal doyum ise 2.45±0.93 ile düşük düzeyde olduğu belirlenmiştir. Katılımcılar dışsal doyumda yöneticilerin karar verme yeteneği ve yöneticilerin astlarını idare tarzı gibi konularında doyumsuz olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Along with the developments in technology and medicine, new health systems were needed as a result of the increase in the world population and urbanization. Emergency medicine, which is a sub-branch of medical science, has shown continuous development from the past to the present. Especially in the last fifty years, emergency medicine has been moved to the pre-hospital environment and has become one of the cornerstones of the health system. With the development of technology, a much more effective emergency health service is provided with new generation health tools, advanced communication/GPS systems and the up-to-date legal system. Recently, it has attracted the attention of the public and the political mechanism due to the increasing workload, health problems, physical and verbal attacks on the personnel. ASH workers are the occupational group exposed to intense stress, violence and infectious diseases. These psychological and physical negative effects can also affect their motivation to work over time. One of these motivations is job satisfaction. Job satisfaction is an important factor in every occupational group. The most important requirement for employees to be successful and happy is job satisfaction. As a result of this requirement, the employee has positive emotions that make him/her happy in his/her profession. Job satisfaction has a characteristic that differs even in different professions or in the same occupational groups. In this study, it was aimed to determine the job satisfaction levels of employees in pre-hospital emergency health services and to determine the factors affecting it. Within the scope of the study, a total of 191 participants working in pre-hospital emergency health services in Siirt were reached. The Minnesota Satisfaction Scale was used in the study. The findings obtained in the research were analyzed with the SPSS 25.0 program. Standard deviation and mean were used to determine the levels of the participants. It was determined that the level of job satisfaction of the participants was moderate with 2.76±0.87. When the sub-dimensions of job satisfaction were examined, it was determined that internal satisfaction was moderate with 2.97±0.89. External satisfaction, which is another sub-dimension, was determined to be low with 2.45±0.93. Participants were found to be dissatisfied with external satisfaction, such as the decision-making ability of managers and the management style of their subordinates.