Osmanlı saray halı ve kilim desenlerinin araştırılması ve günümüz kıyafet tasarımlarına uygulanması
Researching Ottoman palace carpet and rug patterns and their application to contemporary clothing designs
  1. Tez No: 823187
  2. Yazar: EDA COŞKUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA TEZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Giyim Endüstrisi, Clothing Industry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Osmanlı Devleti'nin gücünü ve ihtişamını yansıtan saray halı ve kilimleri, teknik ve sanat açısından birer sembol haline gelmiştir. Osmanlı İmparatorluğu'nun halı ve kilimleri en parlak dönemini yaşamış, dokuma malzemeleri ve desen çeşitliliği açısından dünya tekstilinde önemli bir rol oynamıştır. Bu halı ve kilimlerin en önemli özelliği üzerlerinde farklı motiflerin olması ve her birinin bir anlam taşımasıdır. Günümüzde büyümek ve tekstil pazarında söz sahibi olmak isteyen birçok ülke köklerine dönmeye başlamıştır. Bu ülkelerin amacı, farklılığı yakalamak ve kendi kültürel kimliklerini tanıtmaktır. Son zamanlarda Türk tasarımcılar tasarım kimliklerini aramaya başlamışlar ve kendilerini ifade etmenin bir yolunu bulmaya çalışmışlardır. Bu kimlik içinde Türk kültürünü ararlar. Bazı tasarımcılar bu kaynakları Osmanlı İmparatorluğu'nun mirasında bulmuş ve tasarımlarında kullanmaya başlamışlardır. Bu çalışmada Osmanlı Devleti saray halı ve kilim motiflerini kullanan günümüz tasarımcıları, öncelikle tüm dallar ve ardından tekstil tasarımı üzerinde durularak incelenmiştir. Bu inceleme sonunda halı ve kilim motiflerinden esinlenerek yeni bir giyim koleksiyonu hazırlanmış ve bu çalışmaya dâhil edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Reflecting the power and magnificence of the Ottoman Empire, the palace carpets and kilims have become symbols in terms of technique and art. Carpets and kilims of the Ottoman Empire lived their heyday and played an important role in world textile in terms of weaving materials and pattern diversity. The most important feature of these carpets and kilims is that they have different motifs on them and each one carries a meaning. Today, many countries that want to grow and have a say in the textile market have started to return to their roots. The aim of these countries is to capture the difference and promote their own cultural identity. Recently, Turkish designers have started to look for their design identities and have tried to find a way to express themselves. They seek Turkish culture within this identity. Some designers found these resources in the legacy of the Ottoman Empire and started to use them in their designs. In this study, today's designers who use Ottoman palace carpets and kilim motifs are examined with an emphasis on all branches and then textile design. At the end of this review, a new clothing collection was prepared inspired by carpet and kilim motifs and included in this study