Engelli sağlık raporu almak için hastaneye getirilen 6-16 yaş aralığındaki çocukların Wisc-r test performansları ile ebeveynlerinin psikolojik sağlamlık ve öznel iyi oluşları arasındaki ilişki
The relationship between Wisc-r test performances of children aged 6-16 brought to the hospital for obtaining a disabled health report and their parents' psychological resilience and subjective well-being
  1. Tez No: 823193
  2. Yazar: BUKET AKGÜL ARMAĞAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUNE AKTAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu araştırma engelli sağlık raporu almak için hastaneye getirilen 6-16 yaş aralığındaki çocukların Wisc-r test performansları ile ebeveynlerinin psikolojik sağlamlık ve öznel iyi oluşları arasındaki ilişkinin incelemesi amacıyla yapılmıştır. Araştırma, Tokat devlet hastanesine çocukları için engelli sağlık kurul raporu almak üzere başvuran 207 tane anne-baba ile gerçekleştirilmiştir. Engelli sağlık kurul raporu almak için başvuran ailelerin sosyodemografik bilgilerini alabilmek için araştırmacı tarafından oluşturulan Kişisel Bilgi Formu, psikolojik sağlamlık düzeyinin ölçülmesi için Kısa Psikolojik Sağlamlık Ölçeği, öznel iyi oluş düzeylerinin ölçülebilmesi amacıyla da Öznel İyi Oluş Ölçeği uygulanmıştır. Nicel verilerin kullanıldığı araştırmanın tarama modeli olarak ilişkisel tarama modeli uygulanmıştır. Araştırma sonuçlarına göre engelli sağlık raporu almak için hastaneye getirilen 6-16 yaş aralığındaki çocukların Wisc-r test performansları ile ebeveynlerinin psikolojik sağlamlık ve öznel iyi oluşları arasındaki ilişkinin incelediği çalışmada ailelerin eğitim düzeyine göre psikolojik sağlamlık ve öznel iyi oluş seviyeleri arasından anlamlı düzeyde bir ilişki bulgulanmıştır. Ayrıca yapılan korelasyon analizi sonuçlarına göre çocuklarında zihinsel yetersizlik tanısı olan ebeveynlerin öznel iyi oluş düzeyleri ile kısa psikolojik sağlamlık düzeyleri arasında genel olarak orta düzeyde, öğrenme güçlüğü tanılı çocukların ebeveynlerinde düşük düzeyde pozitif ve anlamlı bir ilişki bulunmuşken dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu tanılı çocukları bulunan ebeveynlerde anlamlı bir ilişki bulgulanmamıştır.
Özet (Çeviri)
The research examined the relationship between the WISC-R test performances of children aged 6-16 who were brought to the hospital to obtain a disabled health report and their parents' psychological resilience and subjective well-being. The study involved 207 parents who applied to Tokat State Hospital to obtain a disabled health board report for their children. To collect the socio-demographic information of the families applying for a disabled health board report, a Personal Information Form created by the researcher was used. For measuring the level of psychological resilience, the Short Psychological Resilience Scale was employed, and to measure the level of subjective well-being, The Subjective Well-Being Scale was used. The research utilized quantitative data, and the correlational survey model was applied. According to the research findings, the study examined the relationship between the WISC-R test performances of children aged 6-16 who came to the hospital to obtain a disabled health report and their parents' psychological resilience and subjective well-being. Significant associations were found between the levels of psychological resilience and subjective well-being of the families based on their educational backgrounds. According to the results of the correlation analysis conducted, there is generally a moderate-level relationship between the subjective well-being levels and the levels of brief psychological resilience of parents with children diagnosed with intellectual disabilities. However, a low-level positive and significant relationship has been found in parents of children diagnosed with learning disabilities. On the other hand, no significant relationship has been observed in parents of children diagnosed with attention deficit and hyperactivity disorder.