Sürdürülebilir kalkınma amaçları perspektifinden kırsalda kooperatifleşme yöntemini tercih eden kadınların 'Girişimcilik' deneyimleri
The 'Entrepreneurship' experiences of women who prefer the method of cooperativeness in rural from the perspective of sustainable development goals
- Tez No: 823192
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞEN BAKKALOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İşletmecilik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İşletmecilik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu araştırmanın amacı, Türkiye'nin 4 farklı ilinde kırsal alanlarında kurulmuş olan kadın kooperatiflerinde kurucu, yönetici ve/veya yönetimde görev alan kadın girişimcilerin girişimciliğe ve sürdürülebilir kalkınmaya yönelik deneyimlerinin incelenmesidir. Çalışmada nitel araştırma deseni kullanılmıştır. Çalışma grubu kırsal alanlardaki kadın kooperatiflerinde görev yapmakta olan 9 kadın yöneticiden oluşmaktadır. Araştırmanın katılımcı seçiminde,“amaçlı örnekleme”yöntemlerinden“ölçüt örneklem”yöntemi kullanılmıştır. Katılımcıların girişimcilik süreçlerine, bireysel ve bölgesel kazanımlarına ve sürdürülebilir kalkınma amaçlarına yönelik deneyimlerine ilişkin görüşleri yarı yapılandırılmış görüşme formları kullanılarak 9 kadın katılımcı ile yüz yüze ve online görüşmeler yapılarak alınmıştır. Çalışmadaki veriler betimsel ve içerik analizi yöntemleri kullanılarak kodlanmış ve bulgulara yönelik temalar ortaya çıkarılmıştır. Araştırmanın sonucunda; kadın kooperatifleri ve sürdürülebilirlik arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişkinin olduğu, iş birliği ve dayanışma temelli kurulmuş olan kadın kooperatiflerinde ortak olan ve çalışan girişimci kadınların bireysel, sosyal, ekonomik ve kültürel açıdan güçlendikleri ve yaşadıkları bölgeyi de sosyal, ekonomik ve çevresel unsurlar bakımından mekânsal olarak güçlendirdikleri ve böylece sürdürülebilir kalkınmaya da önemli katkı verdikleri görülmüştür. Elde edilen sonuçlar eleştirel bir yaklaşımla yorumlanmıştır. Kooperatifteki kadınların bir girişimci olarak bu süreçteki deneyimleri üretim yapan ve girişimci olmak isteyen birçok kadına rehber niteliğinde olacaktır. Bunun yanı sıra bu çalışma, kadın girişimcilik ile sürdürülebilir kalkınma amaçları arasındaki ilişkiyi ortaya koyduğundan dolayı kurumsal süreklilik, sürdürülebilir kalkınma amaçları ve kooperatifleşme ekseninde girişimcilik çalışmalarına ışık tutacaktır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the experiences of women entrepreneurs, who are the founders, managers and/or take part in the management of women's cooperatives established in rural areas of 4 different provinces of Turkey, towards entrepreneurship and sustainable development. Qualitative research design was used in the study. The working group consists of 9 female managers working in women's cooperatives in rural areas. In the selection of the participants of the study, the“criterion sampling”method, one of the“purposive sampling”methods, was used. Opinions of the participants on their entrepreneurial processes, individual and regional achievements, and experiences of sustainable development goals were obtained through face-to-face and online interviews with 9 female participants using semi-structured interview forms. The data in the study were coded using descriptive and content analysis methods, and themes for the findings were revealed. As a result of the research; it is stated that there is a positive and significant relationship between women's cooperatives and sustainability, that entrepreneurial women who are partners and work in women's cooperatives established on the basis of cooperation and solidarity are strengthened individually, socially, economically, and culturally, and that the region they live in is spatially strengthened in terms of social, economic and environmental factors. and thus, it has been seen that they make a significant contribution to sustainable development. The results obtained were interpreted with a critical approach. The experiences of women in the cooperative as an entrepreneur in this process will be a guide for many women who produce and want to be entrepreneurs. In addition, this study will shed light on entrepreneurship studies on the axis of institutional continuity, sustainable development goals and cooperatives, as it reveals the relationship between women's entrepreneurship and sustainable development goals.